Menu

Jak będziemy latać na wakacje?

Jak będziemy latać na wakacje?
Zaświadczenie o zaszczepieniu lub paszport covidowy zdecydowanie ułatwi nam podróżowanie po Europie... (Fot. Getty Images)
Bez paszportu covidowego nie polecisz samolotem?
Reklama

Ostatni rok nas nie rozpieszczał. Pandemia koronawirusa COVID-19 nie tylko spowodowała wiele ograniczeń w przemieszczaniu się w miejscu zamieszkania, ale odcisnęła także swoje piętno na możliwości wyjazdów rekreacyjnych i wypoczynkowych. Rządy wielu państw wprowadzały wiele restrykcji, które ograniczały lub całkowicie uniemożliwiały wyjazdy wakacyjne. W wielu państwach wyglądało to podobnie, chociaż nie wszystkie kraje zdecydowały się na pełny lockdawn.

Obserwowaliśmy też albo zaostrzanie zakazów, albo tzw. luzowanie niektórych obostrzeń w różnym zakresie. Epidemia i odosobnienie doprowadziło ludzi do tego, że zaczęli spędzać dużo czasu na działkach, na tarasach i na balkonach mieszkań, czerpiąc radość chociażby z widoku innych osób.
Obserwowaliśmy też okresy, kiedy ruch lotniczy prawie zamarł, zaś rzadki widok i odgłos lecącego samolotu sprawiał radość wielu ludziom.

Nadszedł jednak czas, w którym nasze podróże i wyjazdy wakacyjne stały się możliwe. Wprawdzie pozostały jeszcze pewne obostrzenia, ale ważne jest to, że możemy wyjechać za granicę. Warto jednak przyjrzeć się bliżej aktualnym warunkom podróżowania z Polski za granicę, z wykorzystaniem transportu lotniczego, aby nie spotkać się z odmową wejścia na pokład samolotu lub niewpuszczeniem na terytorium danego państwa, do którego chcemy się udać.

Jest to też istotne dla osób przebywających dłużej za granicą, bowiem znając warunki obostrzeń w kraju pobytu ich rodzin, mogą zaplanować sobie wspólne wakacje lub odwiedziny w ich miejscu pobytu. Trudno by tu było opisywać wszystkie wymagania przewoźników oraz władz państw docelowych w tej kwestii ze względu na mnogość i różnorodność przepisów krajowych. Dlatego skoncentrujemy się na warunkach dopuszczenia do lotów z Polski.

Po pierwsze: musimy pamiętać, że tylko test na koronawirusa, maseczka ochronna lub zaświadczenie o szczepieniu może nam w tym roku umożliwić lot samolotem do wielu państw. Wprawdzie wiele państw czeka z utęsknieniem na przyjazd turystów, ale mając na uwadze bezpieczeństwo swoich obywateli nie rezygnuje z wielu restrykcji, które niewątpliwie utrudnią przyjazd i wypoczynek odwiedzającym ich cudzoziemcom.

Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że w dobie trzeciej fali pandemii tylko szczepienie przeciw COVID-19 albo negatywny wynik testu medycznego będą otwierały drogę zagranicznym turystom do tak upragnionego i długo wyczekiwanego wypoczynku w różnych atrakcyjnych regionach świata. Planując lot samolotem musimy jednak pamiętać także o konieczności podróżowania w stale założonej maseczce ochronnej, o dezynfekcji rąk oraz o potrzebie wypełniania dodatkowych dokumentów związanych z podróżowaniem.

Czy podróżować samolotem można wyłącznie po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19? Na szczęście nie. Chociaż coraz bardziej realna wydaje się sytuacja, kiedy to właśnie paszporty covidowe, respektowane w całej Unii Europejskiej oraz w wielu państwach na świecie, będą umożliwiały nam wjazd na ich teren.

Na razie system takich paszportów został już wprowadzony w Bułgarii, w Czechach, w Danii, w Niemczech, w Grecji, w Chorwacji i w Polsce. Kraje te zdecydowały ostatnio o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym, weryfikującym certyfikaty COVID i rozpoczęły ich wydawanie. Natomiast 25.05.2021 roku przywódcy 27 państw i rządów zatwierdzili na szczycie UE wspomniane paszporty, które w zdecydowany sposób ułatwią turystom podróżowanie.

Nie możemy jednak zapominać, że test na koronawirusa to pierwszy punkt programu podróży dla pasażerów samolotów, którzy nie zostali jeszcze w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19, a nie są "ozdrowieńcami". Komisja Europejska chce jednak ujednolicenia sytuacji, aby wynik testu PCR był ważny 72 godziny, a szybkiego testu antygenowego – 48 godzin. Należy się jednak liczyć z dodatkowymi wydatkami, bowiem na przykład na Lotnisku Chopina szybki test antygenowy kosztuje 200 zł, a PCR - 520 zł. Na wynik trzeba jednak czekać 24 godziny.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.14 / 56

Komentarze
 • 123
  9 czerwca, 15:24

  Fajny artykuł

 • Travel
  9 czerwca, 18:17

  Trochę mnie to wszystko przeraža

 • Jam
  11 czerwca, 09:05

  Nie rozumiem tego, czyli zaszczepieni moga dalej przenosic wirusa, ale oni moga wejsc do samolotu, a niezaszczepiony ma test, ze nie jest chory, wiec kto w tym momencie jest wiekszym zagrozeniem? zaszczepiony ktory moze przenosic ciagle wirusa dalej i dalej, czy osoba po tescie, ktora moze sie zarazic od zaszczepionego? zero logiki w tym wszystkim drodzy panstwo

 • Jerzy Joniec
  11 czerwca, 22:16

  "Jam", masz zupełną rację. Czasami przepisy przyprawiają nas o ból głowy, bo gdzie logika niektórych zakazów lub nakazów?

 • Do Jam
  13 czerwca, 20:49

  Zaszczepieni nie przenosza koronawirusa.

 • Czytelnik anonimowy
  14 czerwca, 18:21

  Przeciez te namordniki ze szmat, jakiekolwiek by nie byly, nawet te medyczne, nie uchronia nikogo od zlapania jakiegokolwiek wirusa. To jak postawic plot z siatki ogrodowej przeciw komarom. Wirus grypy jest 1000x mniejszy niz oczka w maseczkach chirurgicznych. Hypoxia gwarantowana.

 • Lol
  17 czerwca, 12:18

  Kiedy ta pandemia się skończy?

 • Jerzy Joniec
  17 czerwca, 14:01

  Niestety, ale zaszczepieni też mogą zachorować, podobnie jak ozdrowieńczy :-(

 • Wróżka
  18 czerwca, 12:01

  Lol , pandemia już się skończyła a oficjalnie najwcześniej pod koniec przyszłego roku niestety. Puki co zająć się sobą , załatwić sobie zielony sznurek na szyję żeby zatkać przerażone mordki widokiem braku szmatki na naszej facjacie. Głowa do góry , ważne że w końcu się skończy ten cały cyrk.

 • Jerzy Joniec
  26 czerwca, 21:24

  Pamiętam jak poprzedni minister zdrowia w Polsce na początku pandemii roześmiał się na pytanie: "Czy maski są skuteczne?" Praktycznie wyśmiał ich skuteczność, a potem policja karała za ich brak mandatami i kierowała wnioski do sądu. Przerażające, co się z ludźmi dzieje, kiedy mają stracha i nie wiedzą, co się tak na prawdę stanie?

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.07.2021
GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama