Menu

Gry komputerowe sprzyjają zdrowiu?

Gry komputerowe sprzyjają zdrowiu?
W dzisiejszych czasach dzieci niemal "rodzą się" z konsolą w ręku... (Zdjęcia: Getty Images)
Czy granie w gry komputerowe może mieć jakieś zalety? Okazuje się, że tak...
Reklama

- Dlaczego pozwalasz Adasiowi tyle siedzieć przy komputerze i marnować czas?
- Wiesz, on właśnie przygotowuje się do sprawdzianu z geografii...

Gry komputerowe prowadzą do chorób i izolacji społecznej?

Ogólnie znane jest stanowisko osób, które twierdzą, że granie na komputerze przynosi same problemy oraz negatywne konsekwencje, zarówno dla osób grających, jak też dla ich bliskich. Mamy oczywiście świadomość możliwości uzależnienia się od gier, otyłości i nadwagi graczy spowodowanej brakiem koniecznej aktywności fizycznej, możliwości pogorszenia się ich wzroku, zaburzeń emocji, przemęczenia mózgu oraz negatywnego wpływu promieniowania urządzeń na ich organizm.

To są oczywiście zagrożenia bezdyskusyjne i udowodnione przez lekarzy oraz specjalistów. Dotyczą one jednak zagrożeń, wprawdzie związanych z grami komputerowymi, ale pojawiających się tylko wtedy, kiedy nieletnie osoby grają w nieodpowiednie dla nich gry lub gdy dorośli spędzają zbyt dużo czasu przy urządzeniach umożliwiających granie. Wszystkim nam jest przecież znane określenie „negatywne konsekwencje społeczne i zdrowotne uzależnienia od komputerów i innych urządzeń elektronicznych”.

Jednak z tymi zagrożeniami jest dokładnie tak jak z paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu, piciem kawy, przyjmowaniem zbyt dużej ilości suplementów, drastycznym i niekontrolowanym stosowaniem diety, czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym, przekraczającym granice wytrzymałości organizmu człowieka oraz zakres jego potrzeb. Nasuwa się tu żartobliwe stwierdzenie, które można usłyszeć w trakcie rozmów na temat spożywania alkoholu: „trzeba wiedzieć gdzie, z kim i ile”. Pewnie jest w tym jakiś sens, jeżeli oczywiście nie uważamy, że każda ilość wypijanego alkoholu wpływa negatywnie na naszą wątrobę, trzustkę i śledzionę. Lepiej przecież poprawiać sobie nastrój jazdą na rowerze, spacerem, wycieczką pieszą, czy poprzez uprawianie innych form aktywności fizycznej?

Musimy jednak pamiętać, że na przykład bieganie ma też dla zdrowia sens, tylko w odpowiednich warunkach. Przecież jogging wzdłuż ruchliwych ulic, w oparach spalin, to katastrofa. Trzeba też zastanowić się, z kim trenować, aby nie przeforsować naszego organizmu oraz ile biegać, aby sport nie spowodował trwałych oraz negatywnych skutków dla naszego organizmu. Podobnie jest też z graniem na komputerze. Jeżeli mamy zbyt długi kontakt z wirtualną rzeczywistością, to możemy zacząć mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych oraz w budowaniu właściwych relacji z rodziną i z ludźmi z realnego świata.

Możemy także stracić inne zainteresowania i skupić się wyłącznie na zdobywaniu punktów, osiąganiu wyższych poziomów gier oraz wzrostu notowań w rankingach. Długotrwałe obcowanie z komputerem często sprawia, że ludzie zamykają się w swoim wirtualnym świecie i nie chcą utrzymywać relacji z osobami, które zwracają im uwagę na uzależnienie od tej rzeczywistości, nie podzielają ich zainteresowań lub nawet je wyśmiewają.

Granie w gry komputerowe ma też zalety?

No właśnie. Czy jednak granie w gry komputerowe może mieć jakieś zalety? Okazuje się, że tak. Specjaliści: Isabela Granic, Adam Lobel i Rutger C.M.E. Engels opublikowali na łamach American Psychologist pracę pod tytułem „Zalety grania w gry komputerowe”, zawierającą wyniki badań na temat ich wpływu na zdrowie i rozwój człowieka. Na podstawie obserwacji i badań stwierdzili oni, że podczas kontrolnych testów ludzie, którzy grali w tzw. strzelanki wykazywali się „szybszą i dokładniejszą podzielnością uwagi, lepszą orientacją przestrzenną w procesie wizualnym oraz mieli zwiększoną zdolność rotacji umysłowej” (A. Zwolińska, parenting.pl).

Jak wynika z publikacji wspomnianych badaczy zjawiska, można znaleźć wiele pozytywów w graniu w gry komputerowe. Po pierwsze, dobra podzielność uwagi może być bardzo przydatna dla ludzi w każdym wieku i to zarówno w działalności zawodowej, jak też w szeroko pojętej edukacji. Pomaga też w rozwiązywaniu problemów, w przyswajaniu wiedzy w różnej formie oraz w „przełączaniu się” pomiędzy różnymi zadaniami, metodami, formami pracy oraz źródłami wiedzy.

Gracze, którzy spędzają dużo czasu na graniu w gry wieloosobowe, robią to najczęściej wspólnie z wieloma osobami, a często ze swoimi przyjaciółmi i nie można tutaj powiedzieć o żadnej izolacji, bowiem nie tylko wspólnie realizują różne zadania, ale także komunikują się ze sobą w trakcie grania, dzielą się uwagami, spostrzeżeniami oraz odczuciami.

Dodatkowo, relacje wynikające ze wspólnego uczestniczenia w grach, przekładają się później na codzienne życie graczy, ich stosunki międzyludzkie oraz więzi z innymi osobami ze swojego otoczenia. Osoby rozsądnie spędzające czas na grach komputerowych, łatwiej odnajdują się w grupie i w zespole, a nawiązywanie kontaktów oraz budowanie więzi, nie sprawia im większych problemów.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.35 / 31

Komentarze
 • Gracz
  13 lutego 2020, 05:41

  Wreszcie ktoś myśli logicznie

 • Jerzy Joniec
  13 lutego 2020, 05:58

  Edukacja, to także aplikacje służące rozwojowi naszych dzieci. Bez komputera nie ma przyszłości, ale wszystko z umiarem.

 • K
  13 lutego 2020, 14:39

  Mój brat niestety jest uzależniony od komputera

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.01.2021
GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

Sport


Reklama