Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gospodynie domowe. Zapomniana historia (DOKUMENT)

Gospodynie domowe. Zapomniana historia (DOKUMENT)
Czy wszystkie gospodynie domowe były/są tak szczęśliwe, na jakie wyglądają?... (Fot. Getty Images)
Pełnia szczęścia to całkowite oddanie się rodzinie i prowadzeniu domu - w latach 30. XX wieku właśnie taką wizję przedstawiano młodym kobietom. Miały stać się niewidzialnymi “boginiami domowego ogniska” i zapomnieć o swoich potrzebach. W tym ambitnym dokumencie Michèle Dominici opowiada mało znaną historię gospodyń domowych czerpiąc z pamiętników kilkunastu kobiet - Francuzek, Niemek i Angielek.
Reklama
Reklama

Gospodynie domowe miały być ideałami. Zadbane i troskliwe, miały zapewniać szczęście bliskim, sprzątać i przygotowywać posiłki. O szlachetności tej misji przekonywano całe pokolenia młodych dziewcząt.

Jednak pod osłoną ideału kryła się nuda, zależność od męża, uprzedmiotowienie i często depresja. To wszystko, podobnie jak one same, długo pozostawało niewidoczne. Dokumentalistka Michèle Dominici postanowiła opowiedzieć historię gospodyń domowych czerpiąc z pamiętników kilkunastu kobiet - Francuzek, Niemek i Angielek.

Porusza przy tym bardzo ważny temat - konieczność emancypacji kobiet, która rozpoczęła się wraz z walką o prawa, domaganiem się równego traktowania w miejscu pracy oraz żądaniem dostępu do antykoncepcji i aborcji.  

Więcej podobnych filmów można znaleźć na stronie Arte.tv.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 5

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.06.2022
GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
Reklama

Sport


Reklama