Menu

10 nawyków, z którymi możesz (i powinieneś) wejść w 2021 rok

10 nawyków, z którymi możesz (i powinieneś) wejść w 2021 rok
Szczęśliwego Nowego Roku! (Fot. Getty Images)
Ciężko pozbyć się wrażenia, że jakikolwiek by nie był rok 2021, będzie on znacznie lepszy od 2020. Jesteśmy więc na starcie wygrani, bo to co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, spokojnie wystarczyłoby na całe dziesięciolecia.
Reklama

Być może dlatego właśnie TAK BARDZO czekamy na nowy rok. Teraz jakoś bardziej, ale przecież co roku czekamy z utęsknieniem na każdy kolejny, kiedy już stajemy się znudzeni i przemieleni przez codzienność. Możemy wtedy symbolicznie zacząć od nowa i perspektywa ta wydaje się być niezwykle kusząca.

Czy robisz sobie postanowienia noworoczne? Czy może pozostawiasz swoje życie przypadkowi na kolejne 12 miesięcy? Czy podsumowujesz swój rok, czy może zamiatasz wydarzenia pod dywan i zatrzaskujesz za sobą drzwi? Czy rozliczasz się, nagradzasz, karcisz? Czy robisz cokolwiek, aby nadać kierunek swojemu życiu? Czy widzisz miejsce, w którym jesteś po osiągnięciu swojej 12 miesięcznej przemiany?

Jeśli już planujemy, to planujemy wielkie rzeczy, które mają się odbić piętnem i echem na całym naszym życiu. Odstawiamy na bok drobiazgi, bo robienie ich wydaje się nam być mało spektakularne – ot, nudne i bez znaczenia. Sęk w tym, że z drobiazgów zbudowane jest nasze życie, a skupienie na nich uwagi gwarantuje w dłuższej perspektywie niewyobrażalne zmiany!

Jeśli przyjrzymy się naszej codzienności, to okazuje się, że źródłem naszego szczęścia i satysfakcji życiowej nie są te wielkie kamienie milowe, które zwykle są nieosiągalne, ale codzienne nawyki, które praktykujemy. Często też nieświadomie.

Zobacz tylko, możesz mieć wszystko: pracę, którą lubisz, pieniądze, przyjaciół, miłość, rodzinę, wymarzony dom. Ale żadna z tych rzeczy nie będzie cię w pełni satysfakcjonować, jeśli nie nadasz priorytetu codziennym nawykom. To one wpływają na twoje ogólne samopoczucie i postrzeganie świata.

Zasada jest prosta – aby czuć się dobrze, musisz robić więcej rzeczy, które przynoszą ci spokój, radość i poczucie spełnienia. Co więc robić od zaraz, aby kolejny rok był dla ciebie dobry, wartościowy i SATYSFAKCJONUJĄCY?

Lista 10 drobnych nawyków, które diametralnie zmienią twój kolejny rok życia

1. Zaczynaj dzień pozytywną myślą.

Pomyśl o czymś miłym i dobrym. Niech pierwsza myśl cię nastroi. Jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, pomyśl o tym, za co jesteś wdzięczny i co cię cieszy. Zawsze jest coś, za co można być wdzięcznym! Wdzięczność to najpiękniejsze uczucie na świecie.

2. Bądź świadomy.

Często nasz dzień wygląda tak, jakbyśmy włączyli autopilot. Bez zaangażowania, dzieje się gdzieś obok nas, zupełnie tak, jakby nas nie dotyczył. A przecież to my odgrywamy główną rolę w naszym życiu! Jeśli sami siebie zaniedbamy, to świat też o nas zapomni. Ćwiczmy bycie w świadomości, każdego dnia. Jeśli potrzebujesz, ustaw sobie przypomnienie w telefonie, aby kilka razy w ciągu dnia przywołać się do porządku i zauważyć gdzie jesteś, co robisz, jak się czujesz, co myślisz.

3. Zadbaj o swoje wnętrze.

Niech twoja dusza będzie spokojna i zaopiekowana. Wysłuchaj jej czasem. Daj jej się wypowiedzieć. Wróć do siebie, do swojego “domu”, którym jesteś. Jeśli zadbasz o siebie, dasz sobie poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że cokolwiek się nie wydarzy, ty z tego wyjdziesz cało, bo znasz swoją wartość, swoje możliwości i swój sens życia.

4. Zadbaj o dobry jakościowo sen.

Jakość snu (nawet nie długość!), decyduje o wszystkim – o tym, jak będziesz się czuł, o tym, jak wysoko będziesz wibrował i jak wpłyniesz na życie innych biorąc pod uwagę te dwa czynniki. Sen jest tak samo ważny jak zdrowe odżywianie, ruch i pozytywne myślenie. Zadbaj o odpowiednią poduszkę, o przyjazną sypialnię bez rozpraszaczy, czystą głowę i oczywiście odpowiednią porę spania.

5. Znajdź afirmacje na dany moment życia.

Mantry są o tyle skuteczne, że potrafią przebić się przez chaos, który na siebie ściągamy i sprowadzić nas do centralnego punktu. Mów do siebie: “jestem bezpieczny, jestem kochany, jestem wystarczająco dobry” – to wystarczy, aby się ocucić.

6. Bloki czasowe.

Czy wiesz, że jeśli swoje plany podzielisz na bloki czasowe, jest większa szansa, że zostaną zrealizowane? Koniecznie stwórz sobie blok porannych nawyków i blok nawyków wieczornych. Jeśli coś postępuje płynnie po sobie, łatwiej jest tego dotrzymać. To szczególnie ważna wiedza podczas budowania postanowień noworocznych.

7. Pytaj “jak się czuję?”

Często nie mamy szansy dowiedzieć się, jak się czujemy, bo nie skupiamy się na swoim kontakcie z ciałem. Jeśli zadasz sobie pytanie “jak się czuję teraz?” masz okazję połączyć się ze swoim ciałem i faktycznie je poczuć.

8. Każdego dnia znajdź czas na kontakt z naturą.

Kiedy łączysz się z naturą, pozwalasz sobie połączyć się z samym sobą. Codzienny, świadomy kontakt z przyrodą pozwala się wyciszyć, uspokoić, uziemić. Dotykaj drzew przytulaj je, wdychaj świeże powietrze. Jeśli pobędziesz w bliskim kontakcie z naturą wiele się o sobie dowiesz.

9. Dbaj o to, co wkładasz do głowy i o to, co z niej wyciągasz.

Jeśli narażasz się na informacje z telewizyjnych wiadomości czy z najciemniejszych zakątków internetu, dobrowolnie skazujesz się na znacznie obniżenie wibracji. Jesteś odpowiedzialny za to, na jakiej częstotliwości wibrujesz. Decydujesz o tym wtedy, gdy wkładasz coś do głowy lub dzielisz się z kimś swoimi przemyśleniami – jeśli zaczynasz narzekać to znak, że jesteś już naprawdę nisko.

10. Poznawaj ludzi.

Na każdym kroku poznawaj nowych ludzi. Relacje międzyludzkie to jeden z najważniejszych wyznaczników dobrego samopoczucia. Jeśli narzekasz na kiepskich przyjaciół i poczucie osamotnienia, to znak, że musisz zaprosić więcej ludzi do swojego życia. Jak to zrobić? Zacznij ich zaczepiać, poznawać i decydować o tym, czy są wartościowi na danym etapie życia, czy raczej zaniżają twoją wibrację.

Daj znać, w jaki sposób ty zamierzasz rozegrać rok 2021. Czy masz jakieś plany? Czy dokonałeś już pewnych kroków, które prowadzą do ich realizacji? I że tak przekornie zapytam – jak tam twój rok 2020?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na stronie Akademii Ducha.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.55 / 18

Komentarze
 • Drakus
  1 stycznia, 12:39

  Najlepsze postanowienie w tym roku to przyjąć pierwszą szczepionkę potem drugą. Może być w aptece po drodze do pracy. W UK zmarło na Covid już ponad 730 tyś. to prawie tyle co Polaków otrzymało status osiedlonego. Polaków spotykam codziennie, a zarażonego nie spotkałem. W śród sąsiadów i znajomych brakuje umarłych i chorych. Maryja Królowa Polski obroni Nas. W UK już milion zaszczepili niestety też nie znam ich. Przychodnie NHS puste, kontakt tylko przez telefon. Pewnie w agencji pogrzebowej mają biznes może przyjmą mnie do pracy.

 • Drakus
  1 stycznia, 21:07

  Przepraszam! Właśnie doszło do mnie że mam objawy Covid. U sąsiadów też zauważyłem dziwne zachowania i po rozmowie wychodzi na to że chyba wszyscy dookoła są zarażeni, ale nikt o tym nie rozmawia. Odczuwam zmęczenie i mam kłopoty z żołądkiem.. Poczytałem o objawach i wszystko rozumiem. Ludzie z objawami sami poddają się badaniu i potem wychodzi 50 tysięcy zarażonych. Trudno tego uniknąć gdy wszyscy dookoła mają. Niektórzy nie wiedzą nawet że już mają. Wirus naprawdę działa. Będę musiał bardziej zadbać o siebie!.

 • A.
  6 stycznia, 00:18

  Przynajmniej jeden kumaty 😂

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.01.2021
GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

Sport


Reklama