Nauczyciel we Francji może odmówić przyjścia do pracy, jeśli oceni, że znajduje się w sytuacji poważnego niebezpieczeństwa. (Fot. MARTIN BUREAU/AFP via Getty Images)

Francja: Rośnie liczba nauczycieli, którzy nie przychodzą do pracy, gdyż czują się zagrożeni

W 2022 r. liczba francuskich nauczycieli, korzystających z prawa do powstrzymania się od wykonywania pracy wzrosła w ciągu roku o 15 proc. w szkołach podstawowych i o 66 proc. w gimnazjach i liceach - podał wczoraj portal France Info. Zgodnie z prawem, nauczyciel we Francji może odmówić przyjścia do pracy, jeśli oceni, że znajduje się w sytuacji poważnego i natychmiastowego niebezpieczeństwa.

Wzrost liczby nauczycieli, korzystających z prawa do powstrzymywania się od wykonywania pracy, wykazuje doroczna analiza francuskiego ministerstwa edukacji narodowej.

W 2022 r. głównym powodem korzystania z tego prawa przez nauczycieli było "ryzyko biologiczne" (22,6 proc.), związane głównie z pandemią Covid-19. 11,3 proc. przypadków dotyczyło ryzyka, związanego z agresją i przemocą, a 8,1 proc. z zagrożeniami zewnętrznymi, głównie ze strony rodziców uczniów i z wtargnięciami obcych osób na teren szkoły.

Powodami nieobecności nauczycieli było również zagrożenie związane ze złym stanem budynku szkoły (11,3 proc.) oraz niedostateczna ilość personelu wspomagającego (14,5 proc.) - podaje portal France Info.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9754
-0.0056
EUR
4.2878
+0.0014
USD
3.7720
-0.0036
CHF
4.6516
-0.0010
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu