Historia, w której ulepiony przez chłopca bałwan ożywa, spotkała się z ogromną popularnością na całym świecie. (Fot. Royal Mint)

Z okazji zbliżających się świąt Królewska Mennica zaprezentowała 50-pensówkę z Panem Bałwanem

Mennica Królewska wprowadziła na rynek nową monetę kolekcjonerską. Projekt "The Snowman" nawiązuje do klasycznej książki dla dzieci Raymonda Briggsa o Jamesie - chłopcu, który ulepił wyjątkowego bałwana.

Jest to pierwsza moneta bożonarodzeniowa Mennicy Królewskiej o nominale 50 pensów, na której widnieje oficjalny portret króla Karola.

Wydana po raz pierwszy w 1978 roku książka "Pan Bałwan" ("The Snowman") sprzedała się na całym świecie w ponad 5,5 milionach egzemplarzy.

Tegoroczny projekt monety to szósta edycja świątecznej serii Mennicy Królewskiej, poświęcona tej książkowej postaci.

W 1982 roku, na podstawie "Pana Bałwana", powstał animowany film telewizyjny, który zdobył nagrodę Bafta. Otrzymał także nominację do Oscara w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy.

Po raz pierwszy wyemitowano go w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w 1982 r. i od tego czasu był emitowany niemal w każde Boże Narodzenie.

Monetę można nabyć już od 11 funtów poprzez stronę Royal Mint

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9754
-0.0056
EUR
4.2878
+0.0014
USD
3.7720
-0.0036
CHF
4.6516
-0.0010
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu