Szwecja ma dość nielegalnych imigrantów? (Fot. Getty Images)

Szwecja rozpoczyna walkę z nielegalnymi migrantami. Wprowadza nowy obowiązek

"W Szwecji bez zezwolenia może przebywać 100 tys. osób. Chcemy walczyć ze zjawiskiem społeczeństwa cieni m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku powiadamiania policji przez pracowników instytucji publicznych o obecności nielegalnych imigrantów - oznajmiła minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard.

"Z obowiązku zgłoszenia nielegalnych imigrantów zwolniona może zostać służba zdrowia, na razie nie jest jasne, czy również szkoła" - podkreśliła Stenergard na konferencji prasowej w Sztokholmie.

Propozycja rządu w debacie publicznej budzi kontrowersje. "Donoszeniu" sprzeciwiają się przedstawiciele służb socjalnych, twierdząc, że stracą zaufanie, a także bibliotekarze.

W ostatnim czasie do Szwecji przybyło wiele osób z Ukrainy - wiele osób wykorzystało ten moment, aby przedostać się do Szwecji nielegalnie. (Fot. Getty Images)

Inne proponowane działania to wzmocnienie kontroli osób już przebywających w Szwecji, a także rozszerzenie przez szwedzki Urząd ds. Migracji tzw. biometrii, pobierania odcisków palców czy systemu rozpoznawania twarzy.

Wysłużony lub zniesiony ma zostać okres obowiązywania nakazu wydalenia z kraju, który dziś przedawnia się po czterech latach. Politycy chcą również zbadać możliwość wydawania zakazu ponownego wjazdu do Szwecji.

Według Stenergard, zaostrzenie przepisów "to ważny krok w zmianie paradygmatu, jaki obecny rząd wdraża w polityce migracyjnej".

W Szwecji od jesieni 2022 roku władzę sprawuje prawicowy rząd trzech partii, wspierany przez przeciwne imigrantom ugrupowanie Szwedzcy Demokraci.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9810
+0.0164
EUR
4.2864
+0.0022
USD
3.7756
+0.0202
CHF
4.6526
+0.0155
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu