Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Weekend koronacyjny Karola III: Oto pełny program wydarzeń i jak wziąć w nich udział

Weekend koronacyjny Karola III: Oto pełny program wydarzeń i jak wziąć w nich udział
Cały kraj przygotowuje się do obchodów koronacji Karola III. (Fot. Getty Images)
Zgodnie z zapowiedziami Buckingham Palace, obchody związane z koronacją króla Karola III będą mieć miejsce w całym kraju od 6 do 8 maja. Warto sprawdzić odpowiednio wcześnie, co dokładnie zaplanowano i w jaki sposób można dołączyć do celebracji.
Reklama
Reklama

Koronacja nowego monarchy odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w sobotę (6 maja) rano. Tego samego dnia arcybiskup Canterbury ukoronuje również Camillę, która oficjalnie zyska tytuł królowej.

Świętowanie na tym się jednak nie kończy, ponieważ już w poniedziałek przypada dodatkowe święto państwowe (Bank Holiday). Co więcej, wcześniej - 2 i 3 maja - będą mieć miejsce oficjalne próby przed koronacją.

Oto wszystko, czego należy spodziewać się w czasie długiego "weekendu koronacyjnego".

Koronację Karola III zaplanowano dokładnie na 6 maja. (Fot. Getty Images)

6 maja (sobota)

Karol III został królem w chwili, gdy jego matka, Elżbieta II, zmarła 8 września. Koronacja jest pierwszą okazją, aby uczcić nowego monarchę, zamiast opłakiwać dawnego. 

Koronacja pełni dwie role - religijną (Karol III stanie na czele Kościoła w Anglii), a także ceremonialną. Ta ostatnia ma na celu uwypuklenie roli króla w społeczeństwie i pokazanie go całemu światu, ponieważ koronacją zainteresowane są telewizje z niemal każdego zakątka na świecie - również z Polski.

Król Karol III i królowa Camilla udadzą się do Opactwa Westminsterskiego, aby oficjalnie być koronowanymi. Po wszystkim udadzą się z powrotem do pałacu Buckingham, pozdrawiając po drodze poddanych na ulicach. Następnie wyjdą na pałacowy balkon, aby kontynuować pozdrowienia.

Wydarzenia z koronacji będą transmitowane na całym świecie. (Fot. Getty Images)

Ceremonia będzie krótsza dla Karola III niż miało to miejsce w przypadku Elżbiety II w 1953 roku. Planowanie tego wydarzenia zaczęło się już wiele lat przed śmiercią królowej.

Karol III zostanie ozdobiony koroną św. Edwarda, którą od 1661 roku nosiło sześciu innych monarchów. Korona została przerobiona, aby pasowała do głowy nowego monarchy.

Oczekuje się, że w całej Anglii zabrzmi tego dnia około 38 tys. dzwonów kościelnych. Dokładna liczba nie jest znana, ponieważ w całym kraju brakuje osób trudniących się dzwonnictwem. W ramach specjalnej kampanii udało znaleźć się grupę 1 750 osób, które będą odwiedzać kilka kościołów w celu uruchomienia dzwonów. 

Jak wziąć udział w koronacji króla w sobotę?

W styczniu rodzina królewska przekazała, że każdy, kogo przodek brał udział w koronacji Elżbiety II, otrzyma swoją rolę do odegrania w czasie wydarzenia. Wniosek w tej sprawie należało jednak zgłosić do 3 lutego.

Wszystkie inne osoby mogą ustawić się po prostu wzdłuż The Mall, aby obserwować procesję. Specjalne ekrany z transmisją na żywo będą także ustawione przy głównych ulicach handlowych oraz w parkach.

Koronacja Karola III i Camilli to przede wszystkim wydarzenie religijne. (Fot. Getty Images)

Dobrym pomysłem może być udanie się na Sandringham Estate. Tego dnia ta królewska rezydencja będzie otwarta dla wszystkich chętnych. Goście nie tylko obejrzą całą koronację na żywo, ale także będą mieć rzadką okazję, aby zobaczyć akwarele autorstwa samego króla. Dla chętnych przygotowano także specjalny koronacyjny podwieczorek.

Puby, kluby i bary w Anglii i Walii będą otwarte tego dnia dłużej, mając możliwość serwowania alkoholu wszystkim poddanym o dwie godziny dłużej niż zazwyczaj. Specjalne godziny otwarcia będą obowiązywać także dzień wcześniej i dzień po koronacji.

7 maja (niedziela)

Tego dnia społeczności w całym kraju mają organizować w porze lunchu imprezy uliczne w ramach inicjatywy "The Big Lunch", której patronką od 2013 roku jest sama królowa Camilla. Według wstępnych szacunków, w samym tylko Londynie zorganizowanych zostanie "tysiące spotkań", co jest świetną okazją do poznania swoich sąsiadów i lepszej integracji z innymi mieszkańcami okolicy.

"Ich Wysokości Król i Królowa mają nadzieję, że weekend koronacyjny będzie okazją do spędzenia czasu i świętowania razem z przyjaciółmi, rodzinami i społecznościami" - przekazał Buckingham Palace.

Brytyjczycy zamierzają tłumnie świętować koronację nowego króla. (Fot. Getty Images)

Tego dnia wieczorem na zamku w Windsorze odbędzie się także oficjalny Koncert Koronacyjny. Wystąpią na nim znani na świecie muzycy i aktorzy. Około 5 000 par bezpłatnych biletów zostało już przyznanych m.in. działaczom organizacji charytatywnych.

Jak wziąć udział w niedzielnych obchodach?

Koncert tego dnia będzie transmitowany na żywo w BBC. Mogą go obejrzeć również osoby, które nie opłacają TV License, ponieważ BBC sfinansuje całe przedsięwzięcie z własnych funduszy.

Jeśli chodzi o inicjatywę "The Big Lunch", w okolicy naszego miejsca zamieszkania z pewnością pojawią się stosowne plakaty zachęcające do wspólnego posiłku tego dnia.

O godz. 20:00 w całym kraju zapowiedziano m.in. pokazy dronów, projekcje i liczne instalacje z iluminacjami.

Karol III wkrótce oficjalnie zostanie królem, a Camilla - królową. (Fot. Getty Images)

8 maja (poniedziałek)

W ten dzień zaplanowano akcję "The Big Help Out", której celem jest niesienie pomocy innym.

Nie przewiduje się żadnych wystąpień króla, ponieważ dzień ten ma być w całości poświęcony społecznościom w całym kraju. 

"W hołdzie służbie publicznej Jego Królewskiej Mości zachęcamy ludzi do spróbowania wolontariatu i przyłączenia się do pracy podejmowanej w celu wspierania ich lokalnych miejsc życia" - przekazano.

Jak wziąć udział w poniedziałkowej akcji charytatywnej?

Każdy może dołączyć do inicjatywy poprzez pobranie appki "The Big Help Out" i wybranie interesującego nas wydarzenia.

W czasie koronacyjnego weekendu Londyn odwiedzą dziesiątki tysięcy turystów. (Fot. Getty Images)

Jak jeszcze mogę świętować koronację z moją społecznością?

Społeczności mogą świętować koronację na ulicznych imprezach i wydarzeniach dzięki dużemu finansowaniu ze strony władz lokalnych.

Wszystkie gminy w Londynie (a także niektóre poza Londynem) oferują do 500 funtów wsparcia np. na zorganizowania spotkania ulicznego.

Lokalne władze przeznaczyły także tysiące funtów na zamknięcia dróg w czasie weekendu i ich udekorowania, aby należycie oddać hołd nowemu królowi.
 

Czytaj więcej:

Dwa fragmenty z krzyża Jezusa na czele procesji koronacyjnej Karola III

Przewoźnik autokarowy oferuje bilety za £2 na przejazd do Londynu w dniu koronacji

Tesco otworzy swój pierwszy pub w Londynie w przeddzień koronacji króla Karola III

Pałac Kensington opublikował nowe zdjęcia księcia Louisa z okazji jego piątych urodzin

Spora część Brytyjczyków najprawdopodobniej nie obejrzy koronacji króla Karola w telewizji

  Komentarze
  • Polak
   24 kwietnia, 18:09

   GŁOWA KOŚCIOŁA TYLKO GO NAŚLADOWAĆ, HE HE. TO SĄ JAJA!

  • HMRC
   24 kwietnia, 19:56

   Vegxit . UK kraj idiotów i bezdomnych . Vegxit trwa za głupotę zapłata . Nie chcemy Anglia !

  • Haha
   24 kwietnia, 21:13

   ja prdle , bbc da pokaz za darmo , hehahaha

  • Czytelnik anonimowy
   25 kwietnia, 09:21

   God take the king

  • Wieśmac Jobo
   25 kwietnia, 09:56

   @Polak. A może naśladować polską głowę kościoła ? Obrońcę pedofilii.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama