Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: Abramowicz potajemnie finansował Vitesse Arnhem

Media: Abramowicz potajemnie finansował Vitesse Arnhem
Abramowicz - uchodzący za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - został objęty w marcu 2022 r. sankcjami przez kraje Zachodu w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. (Fot. OZAN KOSE/AFP via Getty Images)
Rosyjski oligarcha i były właściciel klubu Chelsea Londyn Roman Abramowicz potajemnie sponsorował przez wiele lat holenderski klub Vitesse Arnhem - wynika z ustaleń dziennikarzy brytyjskiego dziennika “The Guardian”.
Reklama
Reklama

Według gazety, holenderski klub, którego graczem jest polski pomocnik Kacper Kozłowski, miał być wspierany finansowo przez Abramowicza za pośrednictwem przedsiębiorców z kręgu rosyjskiego oligarchy.

Niebawem Rosjanin ogłosił sprzedaż Chelsea. W maju 2022 r., czyli po 19 latach rządów Abramowicza w londyńskim klubie, nowym właścicielem Chelsea zostało amerykańskie konsorcjum Todd Boehly/Clearlake Capital.

"The Guardian" podał, że z dokumentów wykradzionych przez hakerów cypryjskiej spółce MeritServus wynika, że Abramowicz inwestował w Vitesse co najmniej od 2010 r., przekazując holenderskiemu klubowi wielomilionowe środki w ramach pożyczek.

Gazeta twierdzi, że pieniądze skierowane przez byłego właściciela Chelsea na rzecz Vitesse Arnhem opiewają na co najmniej 117 mln euro. Odnotowuje, że rosyjski miliarder zaprzecza, jakoby miał wspierać holenderski klub.

Stichting Betaald Voetbal Vitesse to holenderski klub piłkarski z siedzibą w mieście Arnhem, założony 14 maja 1892, jako klub z przeważającą sekcją krykieta. (Fot. Getty Images)

Dziennik przypomniał jednak, że osoby kierujące w ostatnich latach Vitesse to przedsiębiorcy z bliskiego otoczenia Abramowicza, m.in. gruziński biznesmen Merab Jordania oraz rosyjski inwestor Aleksandr Czigirinski.

Zdaniem gazety, potwierdzeniem bliskich relacji pomiędzy Chelsea a Vitesse było też regularne wypożyczanie z angielskiego klubu do holenderskiej drużyny niektórych zawodników. Wśród nich był m.in. Mason Mount oraz Nemanja Matic.

W styczniu br. "The Guardian" w oparciu o wykradzione przez hakerów dokumenty poinformował, że Abramowicz przed rosyjską inwazją na Ukrainę przeniósł aktywa o wartości kilku miliardów dolarów na siódemkę swoich dzieci, aby w ten sposób uniknąć ich zamrożenia.

Gazeta ustaliła, że dziesięć tajnych trustów ustanowionych na Cyprze i Jersey, których dotychczas beneficjentem był Abramowicz, należy obecnie do dzieci rosyjskiego oligarchy. Ich wartość to co najmniej 4 mld dolarów.

Czytaj więcej:

Media: Tuż przed wojną oligarcha Roman Abramowicz przepisał majątek na dzieci

Brytyjskie media: Wkrótce 2,3 mld funtów ze sprzedaży Chelsea trafi na Ukrainę

  Komentarze
  • Roman A
   2 kwietnia, 04:34

   Vitesse bylo klubem filialnym Chelsea, a klubom filialnym sie placi za wspolprace i pomaga w rozwoju jak rowniez wypozycza zawodnikow. To zadna tajemnica i zadne potajemne finansowanie. Wiele klubow tak robi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama