Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Analitycy: Kryzys bankowy w Europie mało prawdopodobny

Analitycy: Kryzys bankowy w Europie mało prawdopodobny
Silicon Valley Bank był licencjonowanym przez stan bankiem komercyjnym z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii, obecnie zarządzanym przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów. (Fot. PATRICK T. FALLON/AFP via Getty Images)
Informacja o kłopotach banków w Stanach Zjednoczonych sprawiła, że klienci utracili zaufanie również do szwajcarskiego Credit Suisse. Mało prawdopodobne jest jednak ryzyko kryzysu systemu bankowego w Europie - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Reklama
Reklama

Eksperci PIE zwrócili uwagę, że w ostatnich dwóch tygodniach doszło do upadków czterech banków. W Stanach Zjednoczonych działalność zakończyły Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank (SB).

"To po Lehman Brothers odpowiednio drugie i trzecie co do wielkości największe bankructwa w historii USA" - zaznaczyli we wczorajszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Upadł też mniejszy Silvergate Bank. Natomiast w Szwajcarii połączyły się dwa największe banki: UBS przejął Credit Suisse - dodali.

Jak stwierdzili, bezpośrednią przyczyną bankructwa banków w USA była panika bankowa, tj. masowa wypłata depozytów.

"Banki te nie miały charakteru powszechnego. Obsługiwały bardzo wyspecjalizowane firmy oraz prowadziły dość ryzykowane strategie zarządzania aktywami" - wyjaśnili. SVB i SB obsługiwały sektor technologiczny. Spółki technologiczne, jak zauważyli, notują spadki aktywności w stosunku do okresu pandemii i w konsekwencji rozwiązują depozyty.

"Banki, które je obsługują, zmuszone zostały do sprzedaży posiadanych papierów wartościowych oraz obligacji skarbowych ze stratą – rentowność papierów dłużnych znacznie wzrosła na skutek podwyżek stóp procentowych, a ich cena spadła. Informacja o zaksięgowaniu strat stała się dodatkowym impulsem dla pozostałych klientów, by wypłacać ulokowane środki" - wyjaśnili.

Problemy szwajcarskiego Credit Suisse mają, jak podkreślili, inny charakter. "To bank, który od lat nie cieszył się dobrą opinią. Jego sytuacja finansowa regularnie ulegała pogorszeniu, a dodatkowo przez cały 2022 r. obserwowano znaczny spadek wartości depozytów, które w IV kwartale były o 40 proc. mniejsze" - stwierdzili.

Według analityków, informacja o kłopotach banków za oceanem sprawiła, że klienci utracili zaufanie również i do tego banku.

Credit Suisse Group AG to szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe z siedzibą w Zurychu, zarządzanjące zasobami w wysokości 1,512 tryliarda CHF. (Fot. FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

W odróżnieniu od sytuacji w 2008 r., jak dodali, największe banki centralne błyskawicznie podjęły działania zwiększające płynność finansową. W reakcji na upadek SVB Rezerwa Federalna Fed zagwarantowała zwrot depozytów klientom, a także uruchomiła program pomocowy dla instytucji finansowych.

W ramach Bankowego Programu Finansowania Terminowego instytucja może wziąć roczną pożyczkę pod zastaw amerykańskich papierów skarbowych i, co istotne, zabezpieczenie wyceniane będzie według jego wartości nominalnej. Dodatkowo Fed porozumiał się z największymi bankami centralnymi: Bankiem Anglii, Bankiem Kanady, Bankiem Japonii, Europejskim Bankiem Centralnym, Szwajcarskim Bankiem Narodowym i zwiększył częstotliwość wymiany linii swapowych.

"Możliwość łatwiejszego dostępu do dolara ma ułatwić zapewnienie stabilności systemu finansowego w przyszłości" - wyjaśnił PIE.

Zdaniem analityków, zła sytuacja kapitałowa małych banków pozostanie wyzwaniem dla amerykańskiego systemu finansowego.

Fed to bank centralny Stanów Zjednoczonych. Został utworzony na podstawie ustawy o Rezerwie Federalnej z 1913 roku. (Fot. Getty Images)

"Dla regionalnych jednostek nieobjętych restrykcyjnymi wymogami problemem może okazać się zła struktura aktywów i depozytów – depozytariusze regionalnych banków mogą być zmuszeni wypłacić środki niezależnie od gwarancji rządowych" - stwierdzili.

Pod tym względem - jak podkreślili - europejskie banki, obłożone bardziej restrykcyjnymi wymogami, są bezpieczniejsze. "Rozproszona struktura depozytariuszy oraz duża płynność zmniejszają ryzyko problemów związanych z ich zaspokojeniem" - zaznaczyli. Największe agencje ratingowe oceniają jako mało prawdopodobne ryzyko kryzysu systemu bankowego na starym kontynencie - podsumowali.

Czytaj więcej:

Największy upadek banku w USA od 2008 r.

Barclays zapowiada zamknięcie 55 kolejnych placówek do końca roku

HSBC kupił za 1 funta brytyjską filię upadłego banku SVB

Bank Anglii znów podniósł główną stopę procentową i zapowiada, że to jeszcze nie koniec

  Komentarze
  • Papardela
   24 marca, 14:07

   Jak mówią że nie będzie to znaczy że będzie większy kryzys niż w USA.

  • John
   24 marca, 14:11

   Akcje Deutsche Bank w ciagu tyg spadly 32% a dzisiejszy spadek to 10% ... Sprawdzcie akcje na gieldzie .. jest slabo

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama