Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja: Rząd przedstawił projekt reformy migracyjnej. Chce szybciej wydalać przestępców

Francja: Rząd przedstawił projekt reformy migracyjnej. Chce szybciej wydalać przestępców
"Nie możemy przyjąć wszystkich" - podkreślił prezydent Francji. (Fot. Getty Images)
Francuski rząd przedstawił projekt reformy regulującej prawo migracyjne, w tym ułatwiającej wydalanie z Francji obcokrajowców, którzy dopuszczali się w przeszłości przestępstw.

Reklama
Reklama

W projekcie, uznanym przez agencję AFP za kolejny kontrowersyjny krok rządu po zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym, przewiduje się także reformę prawa azylowego oraz regulacje w zakresie statusu nielegalnych pracowników, zatrudnionych w takich sektorach, jak gastronomia czy budownictwo.

Oprócz przyspieszenia procedury azylowej i wprowadzenia wymogu minimalnej znajomości języka francuskiego w celu uzyskania wieloletniego zezwolenia na pobyt, rząd chce pozwolić nielegalnym pracownikom z zagranicy, którzy przebywają we Francji od trzech lat, na uzyskanie specjalnego pozwolenia na pracę w miejscu zamieszkania, ważnego przez rok.

Francuskie władze chcą, aby imigranci szybciej się integrowali i posługiwali się językiem francuskim. (Fot. Getty Images)

Główna część projektu, na którą składa się połowa z 25 artykułów, ma na celu ułatwienie wydalania, przede wszystkim cudzoziemców skazanych "za przestępstwa i wykroczenia zagrożone karą dziesięciu lat lub więcej pozbawienia wolności".

"Potrzebujemy stanowczości i człowieczeństwa. Nie możemy przyjąć wszystkich" - skomentował w grudniu 2022 r. prezydent Emmanuel Macron na łamach dziennika "Le Parisien". Wezwał wówczas również do "szybszej i lepszej" integracji osób, którym udzielono azylu we Francji.

Tekst projektu podzielił francuskich parlamentarzystów i nie zadowolił ani lewicy, ani prawicy - oceniła AFP.

W 2022 r. we Francji doszło do 31-procentowego wzrostu liczby wniosków o azyl - złożono ich 137 tys. - oraz 15-procentowego wzrostu liczby wydaleń z kraju (15 400) w stosunku do 2021 r. Jednocześnie liczby te są o jedną trzecią niższe niż analogiczne z 2019 r.

Czytaj więcej:

Stale rośnie liczba migrantów chcących przedostać się do UK przez kanał La Manche

Francja: W kraju żyje ponad 330 tysięcy bezdomnych, to wzrost o 130 proc. w 10 lat

  Komentarze
  • Bardzo dobrze
   2 lutego, 11:13

   Bardzo dobrze, każdy chce czuć się bezpiecznie, a nie oglądać się za siebie.

  • Matt Londonist
   2 lutego, 12:50

   Już za późno, dobry był z niego herbatnik

  • Lipa
   3 lutego, 12:25

   Nigdy nie bedzie bezpiecznie bo w krajach pochodzenia tych ludzi to nie sá przestepstwa, i tak beda je popelniac bo UE jeszcze ich chroni a wielu nawet nigdy nie jest zidentyfikowana i zlapana. Milego dnia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.06.2023
  GBP 5.2543 złEUR 4.5148 złUSD 4.1903 złCHF 4.6332 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama