Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Setki osób stoją w kolejce, by zobaczyć grób Elżbiety II

UK: Setki osób stoją w kolejce, by zobaczyć grób Elżbiety II
Zwolennicy monarchii na tle zamku Windsor. (Fot. GLYN KIRK/AFP via Getty Images)
Setki osób ustawiły się dzisiaj w kolejce przed zamkiem w Windsorze, aby zobaczyć miejsce ostatniego spoczynku królowej Elżbiety II. Czwartek 29 września jest pierwszym dniem, w którym zamek i znajdująca się na jego terenie kaplica św. Jerzego są udostępnione ponownie do zwiedzania.
Reklama
Reklama

Elżbieta II została pochowana 19 września w niewielkiej kaplicy pamięci Jerzego VI, która w latach 60. XX wieku została dobudowana przy prezbiterium kaplicy św. Jerzego. W tym samym miejscu pochowano także jej rodziców - Jerzego VI i królową matkę Elżbietę - oraz młodszą siostrę, księżniczkę Małgorzatę.

W dniu pogrzebu Elżbiety II przeniesiono tam także trumnę z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która pozostawała w krypcie królewskiej w podziemiach kaplicy św. Jerzego.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, zarówno sama kaplica, jak i zamek, które po śmierci Elżbiety II zamknięto dla zwiedzających, zostały im dzisiaj ponownie udostępnione. Od rana przed wejściem ustawiła się kilkusetosobowa kolejka.

Do Windsoru przybyło dzisiaj wiele osób chcących zobaczyć grób królowej.... (Fot. GLYN KIRK/AFP via Getty Images)

Jak zwróciły uwagę brytyjskie media, jako pierwsze stanęły w niej Anne Daley z Cardiff i Grace Gothard z południowego Londynu - te same dwie kobiety, które były też pierwsze w kolejce do Westminster Hall, gdzie przed pogrzebem przez ponad cztery dni wystawiona była trumna z ciałem Elżbiety II.

Zamek w Windsorze jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok z wyjątkiem wtorków i śród, natomiast kaplica św. Jerzego - w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty, zaś w niedzielę jest otwarta tylko dla uczestników nabożeństw.

Odwiedzający kaplicę, w której pochowano Elżbietę II, proszeni są o to, aby nie zatrzymywać się tam dłużej niż na chwilę i by nie robić zdjęć.

Dzisiejsza kolejka liczyła kilkaset osób... (Fot. GLYN KIRK/AFP via Getty Images)

Elżbieta II zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju.

Czytaj więcej:

Pogrzeb królowej Elżbiety II oglądało w telewizji 26,2 mln osób w UK

Wielka Brytania: Od 29 września można odwiedzać miejsce pochówku Elżbiety II

Jedno z brytyjskich czasopism podało prawdopodobną godzinę śmierci królowej Elżbiety II

Pałac Buckingham opublikował zdjęcie grobu Elżbiety II

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama