Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Huragan Ian zmierza z USA do UK. Przyniesie ze sobą porywisty wiatr i deszcz

Huragan Ian zmierza z USA do UK. Przyniesie ze sobą porywisty wiatr i deszcz
Na Wyspach należy spodziewać się dużych utrudnień w podróżowaniu. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy zostali ostrzeżeni przed zbliżającym się zza oceanu silnym huraganem, który na Wyspy dotrze już w weekend. Zdaniem synoptyków, należy spodziewać się ulewnych deszczów i wiatru o prędkości nawet do 100 km/h.

Reklama
Reklama

Rodzimi meteorolodzy uważają, że niektóre obszary Wielkiej Brytanii "są zagrożone powodziami". Wskazują, iż "niemal cały kraj doświadczy w najbliższych dniach mokrej, zimnej i wietrznej jesieni". 

Ci, którzy mają wielkie plany na weekend, zostali ostrzeżeni, aby "uważnie przemyśleli swoje podróże". Według niektórych - jak donosi dziennik "Metro" - w kraju może dojść do wielu utrudnień na drogach.

Ostrzeżenie wydano po tym, gdy huragan Ian uderzył w zachodnie wybrzeże Florydy i doprowadził do wielu zniszczeń. Wiatr momentami osiągał prędkość nawet 250 km/h.

"Po przybyciu na Wyspy huragan zmieni naszą pogodę na bardziej morką i wietrzną. Będzie ona bardzo niestabilna, ale to nic zaskakującego o tej porze roku" - ocenia Chris Almond z Met Office.

"Wiatr doprowadzi do sztormów, a w ośrodkach miejskich jego prędkość może osiągnąć do 100 km/h. Zarówno na północy, jak i na południu będzie padać ulewny deszcz" - dodaje ekspert.

Według niego, w Wielkiej Brytanii może dojść do lokalnych podtopień i uszkodzeń sieci energetycznej. W niektórych miejscach - np. w Irlandii Północnej i Szkocji - odwołane mogą zostać połączenia promowe.

Szczególnie wietrznie ma być na wybrzeżu. (Fot. Getty Images)

"Silne wiatry bez wątpienia wpłyną również na przeprawy przez kanał La Manche" - wskazał synoptyk.

Obszary takie jak Southampton i Plymouth na południowym wybrzeżu mogą odnotować temperatury na poziomie 17 st. C. W Londynie i Cardiff temperatury wyniosą ok. 16 st., a w Glasgow i Belfaście - 14 st. Nocą temperatury spadną do zaledwie kilku stopni.

Zdaniem prognostyków, pogoda "ustabilizuje się" w niedzielę, ale deszcz i wiatr powrócą już w poniedziałek. 

Do prognozy odniósł się również rządowy organ National Highways, który odpowiada za zarządzanie siecią autostrad. Przekazał, iż "pogoda w nadchodzących dniach znacznie utrudni poruszanie się po kraju".

Jesień na Wyspach zazwyczaj jest bardzo wietrzna. (Fot. Getty Images)

"Zawsze dobrze jest zaplanować podróż z wyprzedzeniem, co jest szczególnie ważne, jeśli podróżujesz trasami, których nie znasz" - radzi rządowy organ.

"Sprawdzenie prognozy pogody przed podróżą może pomóc w ustaleniu, czy warto się wybrać akurat teraz. Dobrze jest także zrozumieć, z czym mamy do czynienia" - dodaje.

Czytaj więcej:

BBC: Spadek temperatur w UK. "To już oficjalnie koniec letniej pogody"

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama