Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Metan z gazociągów Nord Stream może wywołać efekt ocieplenia i osłabić jakość powietrza"

"Metan z gazociągów Nord Stream może wywołać efekt ocieplenia i osłabić jakość powietrza"
Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu. Od tego czasu wycieka z nich gaz w postaci widocznych na powierzchni wody bąbelków. (Fot. Getty Images)
W gazociągach Nord Stream stwierdzono czwarty w tym tygodniu wyciek. Metan, wydobywający się z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2, z pewnością wywoła 'silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza' - stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła czwarty w tym tygodniu wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.

Jak przekazała Larsson, czwarty wyciek znajduje się w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Według najnowszych informacji, gaz wydostaje się więc z dwóch miejsc w strefie szwedzkiej i dwóch w strefie duńskiej - pisze dzisiaj Reuters.

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły wczoraj od policji dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia sabotażu, którego następstwem jest wyciek z gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. W komunikacie służb podkreślono, że nie można wykluczyć, iż stoi za nim obce mocarstwo.

Chociaż gazociągi Nord Stream obecnie nie działają, wciąż znajduje się w nich gaz, który prawdopodobnie będzie wydostawać się przez co najmniej tydzień - poinformowały duńskie władze.

Dysponując jedynie przybliżonymi szacunkami na temat uwalnianego gazu, naukowcy wyrazili obawy dotyczące jego wpływu na klimat i środowisko. Podkreślili jednak, że ilości wyciekającego metanu stanowią jedynie niewielki ułamek globalnych emisji.

"To prawdziwa parodia, przestępstwo przeciwko środowisku, jeśli było celowe" – oświadczył Jeffrey Kargel, naukowiec z Planetary Research Institute w Arizonie, nazywając wyciek "niepokojącym". "Chociaż ilość gazu wydostającego się z gazociągu jest oczywiście duża, nie jest to katastrofa klimatyczna" - dodał.

Transportowany gazociągami Nord Stream gaz ziemny składa się głównie z metanu, a gaz ten odpowiada za ok. 30 proc. globalnego wzrostu temperatur, mimo że występuje w atmosferze znacznie rzadziej niż dwutlenek węgla. "Część metanu emitowanego z rur zostanie utleniona" - wskazał Grant Allen, profesor fizyki atmosfery na Uniwersytecie w Manchesterze.

Dodał, że "biorąc pod uwagę, jak gwałtowne wydaje się wypuszczanie gazu, jego większość dotrze do powierzchni morza jako metan".

Paul Balcombe, honorowy wykładowca na Wydziale Inżynierii Chemicznej Imperial College London, zaznaczył, że szacunkowe dane dotyczące gazu w rurach wahają się od ok. 150 do 300 mln metrów sześciennych. "Jest mało prawdopodobne, że uwolni się cała ta ilość" – ocenił.

Dodał jednak, że jeśli tylko jedna z rur zostanie całkowicie opróżniona, będzie to około dwa razy więcej niż najgorszy wyciek metanu odnotowany w Stanach Zjednoczonych: wyciek z Kanionu Aliso w 2015 roku.

Wyciek z pewnością wywoła "silny natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza" - stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds.

Ostatecznie jego efekt jest znikomy w porównaniu z codziennymi wyciekami ze źle utrzymanych światowych sieci gazowych, z których wydostaje się około 10 proc. światowego transportu gazu - zaznaczyło AFP.

Eksperci stwierdzili, że incydent dodatkowo podkreśla potrzebę pilnego przestawienia się z zanieczyszczających paliw kopalnych - zarówno w celu zwalczania zmian klimatycznych, jak i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Czytaj więcej:

Niemcy: Rozpoczyna się konserwacja gazociągu Nord Stream 1. Gaz przestaje płynąć

Szwecja: Odnotowano dwie eksplozje w pobliżu gazociągów Nord Stream

Niemcy: Uszkodzonymi gazociągami Nord Stream 1 i 2 może już nigdy nie popłynąć gaz

  Komentarze
  • Piotr
   29 września 2022, 16:19

   Wiekszych bredni nie slyszałem! Niby resztki gazu z rurki cieńszej niż wlos w skali globu ma miec wplyw na globalne ocieplenie? gdzie tylko na Syberii miliardy ton gazu rocznie trafiaja do atmosfery!?

  • Ma
   29 września 2022, 21:40

   Masz racje prawda wygra

  • Hu7
   30 września 2022, 06:03

   Pamietajmy, kto zyskuje w tej sytuacji...
   Idzcie sladem piniazkow.
   $$$$

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł

  Sport