Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Zakaz eksportu usług do Rosji i sankcje na kolejne 63 osoby i podmioty

UK: Zakaz eksportu usług do Rosji i sankcje na kolejne 63 osoby i podmioty
Od momentu rosyjskiej napaści na Ukrainę, brytyjski rząd nałożył już sankcje na ponad 1 600 osób i podmiotów z Rosji. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wprowadziła wczoraj zakaz eksportu usług profesjonalnych do Rosji, a także nałożyła sankcje na kolejne 63 osoby i podmioty, głównie z sektora mass mediów.

Zakaz eksportu usług oznacza, że rosyjskie przedsiębiorstwa nie będą mogły korzystać z brytyjskich usług m.in. w zakresie księgowości, doradztwa, zarządzania czy public relations. Stanowiły one do tej pory 10 proc. rosyjskiego importu w tych sektorach.

Jak wskazuje brytyjski rząd, rosyjska produkcja przemysłowa i eksport w dużej mierze są uzależnione od zachodnich firm świadczących usługi profesjonalne.

"Nasz eksport usług profesjonalnych jest niezwykle cenny dla wielu krajów i właśnie dlatego zamykamy Rosji dostęp do nich. Ograniczając dostęp Rosji do naszych światowej klasy konsultantów ds. zarządzania, księgowych i firm PR, zwiększamy presję ekonomiczną na Kreml, aby zmienił kurs" - oświadczył minister biznesu Kwasi Kwarteng.

Jeśli chodzi o sankcje, objęto nimi m.in. Wszechrosyjską Państwową Kompanię Telewizyjną i Radiową (WGTRK), czyli głównego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego, zajmujące się szerzeniem rosyjskiej propagandy agencję informacyjną InfoRos, stronę internetową SouthFront, ośrodek analityczny Strategic Culture Foundation, a także kilkoro dziennikarzy i korespondentów mediów, w tym z WGTRK i dziennika "Komsomolska Prawda".

Wśród osób i podmiotów spoza sektora mediów, na które nałożono sankcje, znaleźli się m.in. wiceminister obrony Nikołaj Pankow, prezesi banków Sowkombank i Otkrytije Bank oraz producent ciężarówek Kamaz.

Jak podkreślił brytyjski rząd w wydanym oświadczeniu, od momentu rosyjskiej napaści na Ukrainę, nałożył już sankcje na ponad 1 600 osób i podmiotów.

Czytaj więcej:

UK nakłada sankcje na kolejnych 206 osób i podmiotów w związku z napaścią Rosji na Ukrainę

UK nałożyło sankcje na dwóch oligarchów związanych z Abramowiczem

Brytyjski rząd nakłada sankcje na rosyjskich dowódców i firmy z sektora wojskowego

Premier Johnson: Posłowie objęci przez Rosję sankcjami powinni być z tego dumni

Putin podpisał dekret o sankcjach odwetowych

Von der Leyen o szóstym pakiecie sankcji UE: Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy

  Komentarze
  • Fido dildo
   5 maja, 11:32

   Chyba nikt juz nie wierzy, ze Kreml zmieni kurs

  • Ozi
   5 maja, 12:09

   Czekać jak posypie się lawina pozwów od Rosjan. UK nie jest w Unii Europejskiej i sankcje nałożone są tylko symboliczne i nie mają mocy prawnej. Borys zapomniał że był Brexit.

  • Matt Londonist
   5 maja, 12:49

   No niesłychane, az sam się boję co będzie z Russija. 😁

  • Antyputin
   5 maja, 19:52

   Możecie sobie uprawiać tę sowiecką propagandę. Cegiełka po cegiełce jest wyciągana z tej kłamliwej budowli zwanej ruską potęgą. PKB, jak Belgia razem z Holandią . Raptem 2 razy wieksze, niz Polska. Wydatki na armię takie same, jak UK. Z czym do gości, chciałoby się zapytać.

  • Obserwator
   6 maja, 22:01

   Antyputin ty nadal nadajesz? Jak J23 w Stawce większej niż życie. Współczesny Hans Kloss. Czytam te twoje bzdury ale na czczo bo mam odruch wymiotny. Siądz wreszcie na dupie.

  • Antyputin
   7 maja, 09:32

   @Obserwator, ruski trollu, ten odruch wymiotny, to masz po wódce stolicznej, którą putler ci płaci, bo mu kasy zabrakło. I tanków na defiladę.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł

  Sport