Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Johnson przeprasza za wideo o przyjęciu na Downing Street, ale nie ustąpi

 Johnson przeprasza za wideo o przyjęciu na Downing Street, ale nie ustąpi
Johnson przeprosił za nagranie wideo z urzędnikami z Downing Street, ale sam nie czuje się winny w tej sprawie. (Fot. ADRIAN DENNIS/AFP via Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson przeprosił dzisiaj za wideo pokazujące urzędników z Downing Street żartujących sobie z przyjęcia świątecznego w czasie lockdownu, ale nadal przekonywał, że żadne zasady nie zostały złamane i zapewnił, że nie zamierza składać rezygnacji.
Reklama
Reklama

"Rozumiem i podzielam gniew w całym kraju na widok personelu Numeru 10 (Downing Street 10, czyli siedziba brytyjskich premierów - przyp. red.), którzy wydają się lekceważyć zasady lockdownu. Mogę zrozumieć, jak wściekli muszą być ludzie, myśląc, że ci, którzy ustalali zasady, nie przestrzegali zasad, ponieważ ja również byłem wściekły, gdy zobaczyłem to nagranie" - oświadczył Johnson na początku cotygodniowej sesji poselskich pytań do szefa rządu.

Wczoraj wieczorem stacja ITV wyemitowała pochodzące z 22 grudnia 2020 r. nagranie wideo pokazujące kilkoro członków personelu Downing Street, w tym ówczesną rzeczniczkę Johnsona, Allegrę Stratton, którzy udając, że przeprowadzają konferencję prasową, śmieją się i żartują sobie z przyjęcia świątecznego. W odpowiedzi na pytanie jednego z doradców Johnsona na temat doniesień na Twitterze o przyjęciu, Stratton najpierw mówi, że to nie było przyjęcie, lecz tylko "ser i wino", a później, że było to "spotkanie biznesowe i nie było dystansu społecznego".

Od kiedy przed tygodniem dziennik "Daily Mirror" ujawnił, iż 27 listopada i 18 grudnia zeszłego roku w czasie restrykcji na Downing Street odbyły się dwa przycięcia, zarówno Johnson, jego rzecznik, jak i ministrowie wprawdzie nie zaprzeczali, że spotkania miały miejsce, ale twierdzili, że nie były to przyjęcia, a restrykcje covidowe były przestrzegane.

Odnosząc się po raz pierwszy do nagrania, Johnson oświadczył, że "bezwarunkowo przeprasza za obrazę, jaką to spowodowało w całym kraju i za wrażenie, jakie ono robi". Zasugerował jednak, że nie był świadomy wydarzeń, jakie miały miejsce 18 grudnia (według "Daily Mirror", po odwołaniu oficjalnego przyjęcia na Downing Street Johnson zgodził się, by odbyło się nieoficjalne, ale sam w nim nie uczestniczył). "Byłem wielokrotnie zapewniany od momentu pojawienia się tych zarzutów, że nie było żadnego przyjęcia i żadne zasady covidowe nie zostały złamane" - przekonywał.

Zapewnił, że minister-szef kancelarii premiera przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i "rozumie się samo przez się, że jeśli te zasady zostały złamane, to będzie postępowanie dyscyplinarne dla wszystkich zaangażowanych". Zapewnił też, że londyńskiej policji metropolitalnej, która otrzymała doniesienie o możliwym złamaniu przepisów, przekazane zostaną wszystkie informacje na ten temat.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer stwierdził, że przeprosiny premiera "rodzą więcej pytań niż odpowiedzi", a Johnson został "złapany na gorącym uczynku". "Wiedzieli, że było przyjęcie, wiedzieli, że to było wbrew zasadom, wiedzieli, że nie mogą się do tego przyznać i myśleli, że to było zabawne. To oczywiste, że tak się stało" - ocenił.

Stwierdził, że "sytuacja jest jasna jak słońce" co do tego, co wydarzyło się i zapytał, czy premier dalej będzie udawał, że po raz pierwszy dowiedział się o przyjęciu we wtorek wieczorem. "Dlaczego nie zakończy śledztwa już teraz, po prostu przyznając się do tego?" - zapytał. Jak dodał, miliony ludzi, którzy przestrzegali zasad w ostatnie Boże Narodzenie "teraz myślą, że premier uważał ich za głupców, że zostali okłamani".

Johnson ponownie przeprosił za wrażenie, które to nagranie wywarło, ale później przeszedł do stosowanej od kilku dni linii obrony, że jego rząd zajmuje się realną walką z pandemią i to jest rzecz, która ludzi obchodzi, podczas gdy opozycja próbuje prowadzić grę polityczną, zajmując się wydarzeniami sprzed roku. Odrzucił też sugestię ustąpienia ze stanowiska w związku z tą sprawą, którą podniósł lider frakcji Szkockiej Partii Narodowej Ian Blackford. Jak przekonywał, Johnson stracił moralne prawo do przewodzenia krajowi i jedyne, co może zrobić, to ustąpić.

Czytaj więcej:

"The Guardian": Boris Johnson ignoruje zalecenia naukowców związane ze świętami

Johnson w ogniu krytyki z powodu przyjęcia świątecznego podczas lockdownu

Wyciekło wideo wskazujące, że na Downing Street było przyjęcie w lockdownie

  Komentarze
  • Dodo
   8 grudnia 2021, 18:50

   kogos to dziwi ...maja dostep do budzetu czyli kasa nie swoja mozna wydawac na wodke,narkotyki i prostytutki .............a cholota ktora na nich glosuje ma nosi maski na twarzach ,szczepic sie co 6 mcy i byc posluszna i wykonywac ich polecenia ......czy kogos to dziwi ???????????? mnie absolutnie

  • BoJo
   8 grudnia 2021, 20:21

   I always tell the truth even when I lie...

  • Bravo
   8 grudnia 2021, 23:27

   Jabsam bylem co tydzien na party także nic wielkiego sie nie stało, media rozdmuchali a lewaki sie za brexit mszczą, a boris macha teczowo flago i przeprasza i pocałujta w d wujta haha, brawo boris, dobry polityk

  • Borys byl wsciekly
   9 grudnia 2021, 08:00

   ze ludzie zobaczyli nagranie , a nie ze przyjecie sie odbylo , tak nalezy to czytac

  • PISAnglia
   9 grudnia 2021, 12:27

   PIS, wymaluj kaczor, pinokio i reszta polskiej bandy. Niczym się nie różnią.

  • SPRAWIEDLIWY
   10 grudnia 2021, 17:37

   Nic mnie zdziwi jeśli chodzi o to, co poltycy i elita robi za plecami obywateli, ale wypadałoby zrobić referendum w sprawie odwołania premiera ze stanowiska...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama