Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Ambasador Izraela ewakuowana z uczelni po próbie ataku

Londyn: Ambasador Izraela ewakuowana z uczelni po próbie ataku
Hotovely, odnosząc się do tej sytuacji, oświadczyła, że nie da się zastraszyć i nadal będzie przedstawiać izraelską perspektywę. (Fot. MENAHEM KAHANA/AFP via Getty Images)
Ambasador Izraela w Wielkiej Brytanii została słownie zaatakowana po wygłoszonym przez nią wykładzie na London School of Economics. Gdyby nie policja i ochroniarze, którzy umożliwili jej dotarcie do samochodu, doszłoby do fizycznego ataku - podają brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem. Ambasador Tzipi Hotovely została zaproszona na LSE przez studencki klub dyskusyjny, by wygłosić wykład "Nowa Era na Bliskim Wschodzie: izraelska perspektywa".

Wykład Hotovely odbył się bez przeszkód, ale po jego zakończeniu przed budynkiem czekało kilkuset członków propalestyńskich, islamskich i radykalnie lewicowych organizacji studenckich, którzy ją wygwizdali, skandowali hasła: "Wstydź się" i "Czy nie jest ci wstyd?", ale także próbowali dokonać fizycznego ataku.

Na zamieszczonych zdjęciach i nagraniach wideo widać, jak ambasador jest osłaniana przez ochroniarzy, po tym jak jeden z protestujących przedarł się przez policyjny kordon, a kilku później goniło samochód, którym odjechała.

Jak podaje dziennik "Daily Mail", do organizacji protestu przyznaje się grupa o nazwie LSE Class War. Na jej koncie na Instagramie zamieszczono m.in. wezwania do tego, by nie dopuścić do wykładu, dokonać szturmu na budynek, a nawet zaoferowano piwo osobie, która wybije szybę w samochodzie ambasador.

Incydent na LSE potępili ministrowie spraw zagranicznych Liz Truss, spraw wewnętrznych Priti Patel i edukacji Nadhim Zahawi. "W Wielkiej Brytanii wierzymy w wolność słowa. Traktowanie izraelskiej ambasador Tzipi Hotovely i uciszanie jej są niedopuszczalne" - napisała na Twitterze Truss.

Sama Hotovely, która ambasadorem jest od zeszłego roku, odnosząc się do tej sytuacji oświadczyła, że nie da się zastraszyć i nadal będzie przedstawiać izraelską perspektywę.

Czytaj więcej:

Zaostrza się konflikt na Bliskim Wschodzie. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaniepokojona

Londyn, Paryż, Berlin. Propalestyńskie demonstracje w wielu miastach Europy

Dwie osoby aresztowane po pobiciu rabina koło synagogi pod Londynem

Propalestyńskie demonstracje w brytyjskich miastach

Izrael zbombardował cele Hamasu w Strefie Gazy

  Komentarze
  • Aj
   11 listopada 2021, 12:02

   Znowu żydów atakują?

  • Janek
   11 listopada 2021, 14:50

   ciekawe ze isis niby takie zle a nie atakowalo tego niby panstwa , a tu prosze ? o co tu chodzi ?

  • Uell
   12 listopada 2021, 02:26

   wierza w wolnosc slowa? gdy nie wpuscili polskiego publicysty to byli niewierzacy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.08.2022
  GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama