Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europejski rynek motoryzacyjny wrócił do poziomu z 1995 roku

Europejski rynek motoryzacyjny wrócił do poziomu z 1995 roku
Branża motoryzacyjna w Europie odrabia straty, ale wciąż jest dotkliwie odczuwa skutki lockdownów. (Fot. Getty Images)
Europejski rynek motoryzacyjny we wrześniu br. wrócił do poziomu z 1995 roku ze sprzedażą nieco ponad 718,5 tys. nowych aut w bieżącym miesiącu - poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA). To roczny spadek o 23,1 proc - dodaje organizacja.
Reklama
Reklama

We wrześniu 2020 roku producenci samochodów mogli się odbić po okresie lockdownów, jednak wrzesień 2021 był naznaczony "brakiem aut z powodu niedoboru półprzewodników" - przekazała w oświadczeniu ACEA.

Główne rynki w okresie 12 miesięcy od września ubiegłego roku zaliczyły dwucyfrowe spadki - podaje AFP. W Niemczech spadek wyniósł 25,7 proc. we Włoszech - 32,7 proc., Francji - 20,5 proc. i w Hiszpanii - 15,7 proc. Łącznie, od początku 2021 roku, sprzedano ponad 7,5 mln samochodów, czyli o 500 tys. więcej niż w tym samym okresie rok temu.

W sektorze motoryzacyjnym rośnie zapotrzebowanie na części elektroniczne, jak układy scalone, w związku z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w samochodach - przypomina agencja. Inne branże, jak komputerowa, telefonów komórkowych czy urządzeń elektronicznych, konkurują o te elementy z sektorem produkcji aut.

We wtorek brytyjskie Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych (SMMT) oświadczyło, że problem braku tych zasobów "nie będzie mógł być prędko rozwiązany, a w perspektywie października ich dostępność jeszcze się zmniejszy".

Według SMMT, sytuacja ma potrwać jeszcze przez większą część przyszłego roku z powodu "nowych wzrostów zakażeń wariantem Delta koronawirusa, który dotyka najważniejsze państwa-producentów w Azji Wschodniej".

Czytaj więcej:

Tesla najcenniejszą marką motoryzacyjną 2021 roku

Czy kryzys paliwowy przyspieszy popyt na samochody elektryczne?

  Komentarze
  • Adi
   17 października 2021, 20:16

   Ceny nowych aut są tao kosmiczne ze mało kogo stać w tej chwili na taki luxus do tego kwoty rat miesięcznych w granicach 500 lub wyzej są nie realne. Ale jak zapytasz w salonie co sie stało ze tak drogo. Jedna jeat odpowiedz pandemia. I tak u każdego drogo bo pandemia Masakra.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama