Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cumbre Vieja w fazie największej erupcji. Wyrzuca okruchy wulkaniczne na 800 metrów

Cumbre Vieja w fazie największej erupcji. Wyrzuca okruchy wulkaniczne na 800 metrów
Sytuacja na wyspie wciąż pozostaje krytyczna, a służby są postawione w stan najwyższej gotowości. (Fot. Getty Images)
Aktywny od 19 września wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma wszedł w najbardziej eksplozywną fazę - podał hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (ING), odnotowując, że wydostające się z krateru okruchy wulkaniczne wyrzucane są na odległość do 800 m.
Reklama
Reklama

Jak poinformował Itahiza Dominguez z Wydziału Sejsmologii ING, wejściu wulkanu w fazę największej erupcji towarzyszy zmiana tekstury lawy, która stała się bardziej kleista.

Według hiszpańskiego instytutu badawczego, nasilona podczas ostatniej doby liczba wyrzucanych z krateru okruchów wulkanicznych oraz innych materiałów piroklastycznych zmieniła też wygląd krateru.

Od północy w rejonie Cumbre Vieja zarejestrowano też ponad 30 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze wyniosło 3,9 stopni w skali Richtera.

Wczoraj na La Palmie sejsmolodzy potwierdzili ponad 100 wstrząsów, zaznaczając, że ich rosnąca liczba ma związek ze wzrostem aktywności Cumbre Vieja.

Tymczasem portugalskie służby potwierdziły, że w ciągu ostatnich dwóch dn zanotowano na atlantyckim archipelagu Azorów podwyższoną ilość dwutlenku siarki w powietrzu, związaną z nadejściem dymu wulkanicznego z La Palmy. Dziś rano gazy i pyły emitowane przez Cumbre Vieja dotarły z kolei nad Karaiby.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Cumbre Vieja nasilił wydzielanie magmy. Lawa już na 17 hektarów oceanu

La Palma: Osunęła się część krateru wulkanu. Wyciek lawy coraz większy

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama