Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpania: Cumbre Vieja nasilił wydzielanie magmy. Lawa już na 17 hektarów oceanu

Hiszpania: Cumbre Vieja nasilił wydzielanie magmy. Lawa już na 17 hektarów oceanu
Z informacji Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii wynika, że wraz z przedostaniem się lawy do wód Atlantyku temperatura oceanu u brzegów La Palmy podniosła się w ostatnich godzinach o 3 stopnie Celsjusza. (Fot. Getty Images)
Wulkan Cumbre Vieja nasilił podczas ostatniej doby wydzielanie lawy wskutek pojawienia się jej nowego źródła. Kierująca się w stronę Atlantyku wulkaniczna magma zajmuje już łącznie około 17 hektarów, na których wcześniej był ocean.
Reklama
Reklama

Szacuje się, że tylko pomiędzy wczoraj popołudniem a dzisiejszym porankiem obszar zajęty przez wulkaniczną magmę w wodach oceanicznych powiększył się o około 10 hektarów.

Według władz wyspy La Palma, wydostająca się z wulkanu lawa wypływa z większą intensywnością niż z dotychczasowych otworów w Cumbre Vieja. W dalszym ciągu kieruje się w stronę Atlantyku.

Obrona cywilna wydała nad ranem alert do mieszkańców południowo-zachodniej części La Palmy, przestrzegając przed nasileniem się obecności szkodliwego dla zdrowia dwutlenku siarki w powietrzu wskutek kontaktu lawy z wodą oceaniczną.

Władze kanaryjskiej wyspy kontynuują szacowanie strat spowodowanych przez wulkan. W wyniku erupcji zniszczonych zostało już ponad 1 000 budynków. Wskazują też na liczne szkody, jakie ponieśli przedsiębiorcy, głównie plantatorzy bananów.

Dziś rano rząd Wysp Kanaryjskich ogłosił także, że wprowadzi program redukcji podatków dla rezydentów La Palmy i podmiotów, które ucierpiały w rezultacie erupcji Cumbre Vieja. Będzie on obowiązywał do 2026 r.

Czytaj więcej:

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma. Lawa i dym wulkaniczny niszczą tereny uprawne

Wybuch wulkanu na La Palma. Zamknięto lotniska na sąsiednich wyspach

"To jest spisek". W Hiszpanii pojawili się "negacjoniści wulkanu"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama