Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Klienci kupujący towary z UE ostrzegani przed dodatkowymi opłatami za przesyłki

Klienci kupujący towary z UE ostrzegani przed dodatkowymi opłatami za przesyłki
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą pamiętać, że zamawiane z terenu UE towary mogą teraz podlegać dodatkowym opłatom. (Fot. Getty Images)
Zmiany wprowadzone 1 stycznia w związku z Brexitem oznaczają, że brytyjscy klienci kupujący świąteczne prezenty dla rodziny i przyjaciół ze sklepów z obszaru Unii Europejskiej mogą być zaskoczeni koniecznością uiszczania opłat celnych przy dostawie swoich towarów – ostrzega 'The Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Małe gadżety i inne drobne przedmioty nie będą obciążone opłatami, ale brytyjska skarbówka (HM Revenue and Customs) ostrzega, że osoby kupujące towary akcyzowe — w tym tytoń lub alkohol — lub zamawiające przedmioty luksusowe i prezenty w przesyłkach o wartości przekraczającej 135 funtów, będą obciążone dodatkowymi opłatami.

VAT będzie nadal obowiązywał w przypadku zakupów towarów w przesyłkach o wartości niższej niż 135 funtów, ale powinien być naliczany przez sprzedawcę w punkcie sprzedaży.

Każdy, kto kupuje droższy produkt z zagranicy, może być zmuszony do zapłacenia podatku VAT od importu, cła i akcyzy w momencie jego otrzymania. Kwota będzie zależeć od szeregu czynników i klienci powinni to sprawdzić u sprzedawcy wcześniej, aby upewnić się, że nie napotkają żadnych niespodzianek – informuje HMRC.

"Na 100 dni przed świętami chcemy przypomnieć kupującym o zmianach wprowadzonych od 1 stycznia - tak aby ich doświadczenia podczas kupowaniu prezentów były pozytywne i aby kupujący online nie zostali przypadkowo zaskoczeni przez nieoczekiwane opłaty" – dodał rzecznik HMRC.

Do sprawy odniosła się organizacja Which?, zajmująca się prawami konsumenta. "Badania Which? wykazały, że wielu kupujących doświadczyło po zakończeniu okresu przejściowego wielu problemów podczas zamawiania online produktów z UE — niektórzy zostali zaskoczeni dodatkowymi opłatami za dostawę lub obsługę w wysokości nawet do 300 funtów" - poinformował rzecznik organizacji Adam French.

"Już wcześniej wzywaliśmy rząd, aby z większą precyzją informował o kwestii nowych opłat za dostawy, z którymi ludzie będą musieli się zmierzyć podczas zakupów z UE, więc cieszymy się, że HMRC uwzględni tę radę przed sezonem świątecznym. Przedsiębiorstwa powinny również jasno informować o wszelkich dodatkowych opłatach, aby ludzie mogli nadal robić zakupy za granicą bez zbędnych komplikacji" — zaznaczył.

Osoby kupujące towary z UE lub innych obszarów powinny się upewnić czy zostaną obciążone dodatkowymi opłatami i przeczytać informacje na temat polityki zwrotów.

Na stronie Gov.uk można znaleźć przewodnik po możliwych opłatach, a także informacje o tym, jak można kwestionować opłatę, zwrócić niechciane artykuły i uzyskać zwrot zapłaconych opłat: https://www.gov.uk/accepting-returns-and-giving-refunds

Czytaj więcej:

Brytyjczycy podróżujący do krajów UE będą musieli zapłacić 7 euro

Vodafone również wprowadzi roaming w krajach UE

Sieć komórkowa Three wprowadza opłaty za roaming w UE

PayPal podnosi opłaty za transakcje pomiędzy Wielką Brytanią a Europą

Szef sieci M&S: Unijne kontrole po Brexicie to "bezsensowna biurokracja"

Brexit: Rząd UK znów opóźnia kontrole towarów importowanych z UE

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   18 września, 13:34

   Chcieli brexit mają brexit.

  • Andre
   18 września, 14:40

   Anglicy Brajniacy swiata, wszyscy sie lacza bo z tegi plyna korzysci.

  • JoBo
   18 września, 16:20

   Masakra jakas I chamstwo na granicy zamowilem z polski skrzynke ziemniakow I skrzynke salcesonu I kaszanki wszystko ladnie popakowane I zabrali mi wszystko . Zlodziejstwo

  • UE
   20 września, 14:08

   @JoBo nie jedz Polskiego jedzenia tylko jedz McDonalda i KFC tam to jest to na topie w UK

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2021
  GBP 5.3854 złEUR 4.5889 złUSD 4.0619 złCHF 4.4029 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama