Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W UK najwyższa inflacja od ponad 9 lat. Rosną ceny w sklepach

W UK najwyższa inflacja od ponad 9 lat. Rosną ceny w sklepach
Tak dużej inflacji na Wyspach nie było od lat. Winę za to ponoszą m.in. braki kadrowe i rosnące koszty pracy. (Fot. Getty Images)
Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wyniosła w sierpniu 3,2 proc., co jest najwyższym poziomem od ponad 9 lat, zaś wzrost w porównaniu z lipcem jest największy od prawie ćwierć wieku - podało Krajowe Biuro Statystyczne (ONS).

Reklama
Reklama

Wzrosty cen w sklepach na Wyspach - przede wszystkim jeśli chodzi o żywność - odnotowały największy skok od 1997 r. Oficjalne dane pokazują, że wzrost kosztów życia mierzony wskaźnikiem cen konsumpcyjnych osiągnął 3,2% w ciągu roku do sierpnia.

Odnotowana w sierpniu stopa inflacji jest najwyższą od marca 2012 roku. ONS zaznacza jednak, że tak wysoka inflacja będzie prawdopodobnie zjawiskiem tymczasowym. Wskazuje, że jednym z powodów jest wzrost cen w restauracjach oraz cen usług turystycznych, które w sierpniu 2020 roku, będącym punktem odniesienia, były na niskim poziomie ze względu na programy mające pomóc tym sektorom w przetrwaniu pandemii Covid-19 - dofinansowane przez rząd zniżki w restauracjach oraz obniżony VAT.

Innymi przyczynami wysokiej inflacji są ceny paliwa, które są obecnie najwyższe od września 2013 roku oraz wzrost cen samochodów używanych - o ponad 18 proc. w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

Rosnąca inflacja jest obecnie problemem w większości rozwiniętych gospodarek, bo po złagodzeniu restrykcji covidowych rośnie podaż, za czym jeszcze nie nadąża przywracanie łańcuchów dostaw. W Wielkiej Brytanii presję cenową dodatkowo wzmagają problemy z dostawami towarów, co jest wynikiem deficytu kierowców w transporcie towarowym, będącym efektem pandemii oraz Brexitu.

Bank Anglii spodziewa się, że inflacja osiągnie w tym roku szczytowy poziom 4 proc., co byłoby wartością dwukrotnie przekraczającą cel inflacyjny, choć również ocenia, że ta sytuacja będzie przejściowa. Jednak rosnące ceny mogą wzmóc presję na Bank Anglii, by rozważył podniesienie głównej stopy procentowej z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc., na którym jest ona od początku pandemii.

Czytaj więcej:

Bank Anglii: Inflacja może wzrosnąć do 4 proc., ale tylko przejściowo

UK: W sklepach rosną ceny. Winny Brexit i brak kierowców

  Komentarze
  • Trader
   15 września 2021, 15:21

   Wiele przyczyn inflacji w UK ,ale nie wymieniono najważniejszej - BREXIT !!!

  • Zalogowany UK
   15 września 2021, 17:23

   W Polsce prawie 5 proceny w UK prawie 4 niedibrxy a nawet bardzo źle ze względu na drogie życie tutaj

  • Anita
   16 września 2021, 02:04

   Najmniej zarabiający czyli Polacy i wschodnia Europa będą mieć przewalone inflacja zerze nasze skromne zarobki

  • JoBo
   16 września 2021, 08:53

   @Zalogowany UK. Ty wiesz, co piszesz ? Co ma drogie życie, do stopy inflacji ? Polska 5, UK 4%. To wszystko. Stopa inflacji już w sobie uwzględnia " drogie życie ". Aha, wczoraj podali, że w Polsce jest najwieksza inflacja od 20 lat. W UK od 9 lat. Czyli pislandia jest " lepsza ".

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama