Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tokio 2020: Stadion Olimpijski osiem razy przyniósł szczęście polskim sportowcom

Tokio 2020: Stadion Olimpijski osiem razy przyniósł szczęście polskim sportowcom
Polscy sportowcy podczas otwarcia igrzysk. (Fot. Getty Images)
Stadion Olimpijski okazał się najszczęśliwszą dla polskich sportowców areną igrzysk w Tokio. Na położonym w centrum miasta obiekcie wywalczyli osiem z 14 medali, a odebrali dziewięć. Trzy krążki dla biało-czerwonych zaś zdobyte zostały na torze regatowym Sea Forest Waterway.
Reklama
Reklama

Trybuny Stadionu Olimpijskiego w stolicy Japonii mogą na co dzień pomieścić 68 000 osób, ale ze względu na pandemię COVID-19 podczas igrzysk świeciły one pustkami. Nie przeszkodziło to jednak polskim lekkoatletom brylować tam. Złoto na otwartym oficjalnie w grudniu 2019 roku obiekcie wywalczyli młociarze Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki oraz sztafeta mieszana 4x400 m. Po srebro sięgnęły oszczepniczka Maria Andrejczyk oraz kobieca sztafeta 4x400 m, a po brąz młociarze Malwina Kopron i Paweł Fajdek oraz biegający na 800 m Patryk Dobek.

Ceremonię medalową na tym obiekcie miał również mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala, który krążek z najcenniejszego kruszcu zdobył jednak dzień wcześniej... w oddalonym o 800 km Sapporo. Rywalizacja w chodzie oraz w maratonie została przeniesiona na północ Japonii, by uniknąć upału, który dawał się bardzo mocno we znaki uczestnikom tej imprezy.

Drugie miejsce pod względem medalodajności w przypadku biało-czerwonych przypadło Sea Forest Waterway, gdzie odbywały się regaty wioślarskie i kajakarskie. Na trudnym technicznie torze srebro wywalczyła czwórka podwójna kobiet oraz kobieca osada K2 500 m, a czwórka na tym samym dystansie dołożyła brąz.

Z wody wyłowiony został także jeszcze jeden srebrny krążek dla Polski - Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły go w żeglarskiej klasie 470 w Enoshima Yacht Harbour. Akwen ten znajduje się w mieście Fujisawa, które jest oddalone od Tokio o ok. 45 km.

Uzupełniający kolekcję biało-czerwonych brąz zapaśnik Tadeusz Michalik wywalczył w stylu klasycznym w kat. 97 kg także poza stolicą Japonii. Hala Makuhari Messe Hall znajduje się bowiem w mieście Chiba, które znajduje się ponad 30 km od miasta-gospodarza zakończonych w niedzielę igrzysk.

Choć polscy sportowcy zdobywali krążki na różnych arenach, to celebrowanie większości odbywało się w tym samym miejscu - w położonej w nabrzeżnej dzielnicy Harumi wiosce olimpijskiej. Wyjątek stanowiły żeglarki, które miały swoją własną satelitarną wioskę bliżej akwenu, na którym rywalizowały. Po zakończeniu startu, a przed powrotem do ojczyzny one również jednak na chwilę zawitały do Tokio i głównej wioski, która była domem znacznej części zawodników biorących udział w tej imprezie.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama