Menu

Karta Lokalizacji Podróżnego od dzisiaj dostępna w formie elektronicznej

Karta Lokalizacji Podróżnego od dzisiaj dostępna w formie elektronicznej
Karta ma pomóc ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to dokument ten pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących. (Fot. aplikacje.gov.pl/screenshot)
Osoby podróżujące do Polski samolotem od dzisiaj - 17 lipca - są obowiązane przed odprawą do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP) – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zastępuje ona dotychczas stosowane karty papierowe.
Reklama
Reklama

GIS zaznaczył, że jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe. Wówczas formularze personel pokładowy przekazuje odpowiednim służbom.

Według GIS, Karta Lokalizacji Pasażera pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to Karta pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących.

Inspektorat zwrócił uwagę, że zgodnie z unijnymi zaleceniami dotyczącymi skoordynowanego podejścia do ograniczenia swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię COVID-19, informacje o przypadkach zakażenia COVID-19, wykrytych w momencie przybycia danej osoby na terytorium państwa członkowskiego, należy niezwłocznie przekazywać organom do spraw zdrowia publicznego państw, w których dana osoba przebywała w ostatnich 14 dniach.

Ponadto GIS przypomniał, że elektroniczna forma wypełniania karty lokalizacji pasażera – zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 9 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – została wprowadzona z siedmiodniowym vacatio legis, którego termin upływa w sobotę.

"Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym tzw. konwencji chicagowskiej" – podał GIS.

Przekazał również, że administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Karta Lokalizacji Podróżnego dostępna jest na stronie: 

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych.

Czytaj więcej:

Lecisz do Polski? Od dziś trzeba wypełnić kartę lokalizacyjną

  Komentarze
  • Blondynka
   18 lipca, 23:27

   Wszystko w porzadku i zrozumiale tylko po co komu PESEL?To sa dane wrazliwe i nie powinny bys podawane w takich dokumentach

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama