Menu

Każda rada w Anglii i Walii będzie mogła karać kierowców za drobne wykroczenia

Każda rada w Anglii i Walii będzie mogła karać kierowców za drobne wykroczenia
Samorządy będą karać m.in. za zatrzymywanie się na żółtych liniach na skrzyżowaniu (tzw. yellow box). (Fot. Getty Images)
Wszystkim radom w Anglii i Walii nadano uprawnienia do nakładania na kierowców grzywien w wysokości £70 za drobne wykroczenia drogowe w ramach kontrowersyjnego i długo oczekiwanego posunięcia brytyjskiego rządu - informuje iNews.co.uk.
Reklama
Reklama

Londyn i Cardiff mają już takie uprawnienia, ale w pozostałej części kraju egzekwowanie tego typu wykroczeń należy wyłącznie do policji. 

Obecnie gminy egzekwują jedynie wykroczenia parkingowe i jazdę po linii dla autobusów - zazwyczaj kierowcy są karani grzywną w wysokości 70 funtów, a w Londynie - 130 funtów.

Brytyjskie władze już od zeszłego roku opracowują plany, by uprawnienia do karania za wykroczenia drogowe otrzymały w grudniu 2021 r. wszystkie samorządy w Anglii i Walii, a tych jest ok. 300 - informuje iNews.co.uk.

Mandaty w wysokości od £70 do 130 będą nakładane przez urzędników m.in. za skręcanie lub zawracanie w niedozwolonym miejscu, jazdę po ścieżkach rowerowych oraz zatrzymywanie się na żółtych liniach na skrzyżowaniu (tzw. yellow box). 

"Poszczególne samorządy potrzebują narzędzi do zarządzania drogami w sposób, który najlepiej służy lokalnym potrzebom. I właśnie to stoi za naszą decyzją o nadaniu władzom lokalnym większych uprawnień na podstawie ustawy o zarządzaniu ruchem" - poinformowała Charlotte Vere, podsekretarz stanu w brytyjskim Ministerstwie Transportu.

Istnieją jednak obawy, że rady wykorzystają uprawnienia wykonawcze do stworzenia nowego źródła dochodów. "Obawiamy się, że niektóre samorządy mogą zbyt entuzjastyczne korzystać z nowych uprawnień w celu zwiększenia swoich budżetów, ze szkodą dla kierowców" - ocenił Simon Williams, rzecznik brytyjskiego RAC (Royal Automobile Club).

"Kierowcy, którzy rażąco ignorują oznakowanie lub przepisy dotyczące autostrad, powinni spodziewać się kar" - dodał ekspert.

Brytyjskie Ministerstwo Transportu potwierdziło, że władze lokalne będą mogły ubiegać się o uprawnienia do egzekwowania wykroczeń drogowych związanych z ruchem drogowym.

Najczęstsze wykroczenia drogowe popełniane przez kierowców w Anglii i Walii:

• Jazda pod prąd ulicą jednokierunkową.

• Wjazd i zatrzymanie się na skrzyżowaniu z żółtymi liniami (yellow box).

• Korzystanie z trasy przeznaczonej tylko dla określonych pojazdów.

• Nieustępowanie nadjeżdżającym pojazdom.

• Wykonywanie niedozwolonego skrętu.

• Nieprzestrzeganie zakazu wjazdu.

• Łamanie zakazu dla niektórych typów pojazdów (np. ograniczenia wagowe).

• Wjazd do strefy ograniczonej dla pieszych.

• Zatrzymywanie się w strefie dla pieszych.

Czytaj więcej:

W UK gigantyczne kolejki na egzamin na prawo jazdy

Uber szuka 20 tys. kierowców w UK

UK: Nawet £5 tys. grzywny za prowadzenie pojazdu w klapkach czy spódnicy

Londyn: Hammersmith Bridge będzie wreszcie otwarty? Ministerstwo transportu ma pomysł

W Londynie można już wypożyczyć e-hulajnogę

  Komentarze
  • Z raju UK
   19 czerwca, 10:26

   Wredny paskudny kraj do życia się zrobił dla wyrobników piakny raj mlakiam i mjodam płynący.

  • Tubylec
   20 czerwca, 06:31

   UK to państwo gdzie karać może każdy za wszystko. Chory kraj, jeszcze bardziej chory rząd o mieszkańcach już nie wspomnę... Czekam tylko aż dzieciaki szkołę skończą i spadam stąd,bo żyć normalnie tu się nie da.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama