Menu

Cudzoziemcy podnoszą polską gospodarkę z kryzysu? Wciąż za mało pracowników

Cudzoziemcy podnoszą polską gospodarkę z kryzysu? Wciąż za mało pracowników
W Polsce brakuje m.in. kierowców samochodów ciężarowych... (Fot. Getty Images)
Już 800 tys. obcokrajowców pracuje legalnie w Polsce. To o 127 tys. więcej niż przed epidemią Covid-19 - informuje dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Gazeta podaje, że zdecydowana większość obcokrajowców to Ukraińcy przyjeżdżający do Polski na krótkie okresy, w ramach uproszczonej procedury oświadczeniowej. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS do ubezpieczeń społecznych na koniec maja 2021 r. wyniosła 797 tys. osób, czyli o 127 tys. więcej niż przed wybuchem epidemii.

"Warto zwrócić uwagę, że w tym samym czasie ogólna liczba osób zarejestrowanych w polskim systemie ubezpieczeń społecznych wzrosła o 124 tys. Wynika z tego, że ten przyrost pokrywa się ze zwiększeniem liczby zatrudnionych cudzoziemców. Równocześnie wzrosła także liczba płatników składek zarejestrowanych w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego, która na koniec maja przekroczyła 2,82 mln podmiotów, których jest obecnie o 110 tys. więcej niż przed wybuchem epidemii" - zauważa "Rz".

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek zwraca uwagę, że pomimo tak licznej migracji zarobkowej deficyt pracowników występuje w coraz większej liczbie branż.

"W budownictwie, handlu czy gastronomii brakuje nam także kierowców samochodów ciężarowych. Ostatnio zauważamy rosnące zapotrzebowanie na pracowników o wysokich kwalifikacjach w ochronie zdrowia i IT. Dlatego rozpoczęliśmy w ministerstwie prace nad nowymi rozwiązaniami w przepisach, dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców. Chcemy napisać osobną ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców i wyłączyć te przepisy z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w której obecnie się znajdują" - wyjaśniła "Rzeczpospolitej" wiceminister.

Dodała, że rząd będzie mocno reformować urzędy pracy i usprawniać procedury, tak by przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców. 

Czytaj więcej:

Prawa pracowników w UK mają być jeszcze bardziej chronione

Holandia: Mniej pracowników sezonowych z Polski

"Rzeczpospolita": Polska nadal atrakcyjna dla pracowników ze Wschodu

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   10 czerwca, 14:11

   za takie pensje malo chetnych Polakow do pracy - wiadomo. dla Ukrainca 2000 na reke to majatek

  • Olek
   10 czerwca, 18:13

   Anonimowy@ I tu się mylisz. Co trzeci z nich wg. radia zet dostaje ponad 3tys. zl. Do tego maja darmowe mieszkanie, internet, czy transport do pracy. Najniższą krajową dostaje tylko 3proc. z nich. Czyli pracodawcy wola Ukraińcom zapłacić niż swoim.

  • Prawda Adam
   10 czerwca, 19:24

   Tak,was też rząd Polski okradnie ,tak jak Polaków.To tylko kwestia czasu.

  • R2
   10 czerwca, 19:30

   Tak szukaja do najgorszej roboty. Jak juz wyruszyc na emigracje to za kasa a nie miska ryzu.

  • Drakus
   10 czerwca, 22:35

   Po wojnie wielu Polaków miało domy, rodziny i pozostało tam. Powinniśmy okazać im trochę serca. U nich też jest pandemia i na pewno żyje się trudniej. Nam otworzyły się granice i pojechaliśmy zarabiać. Należałoby potraktować ich lepiej niż nas traktują. Są nam bliżsi niż cała Unia i potrzebujemy ich. Dajemy im tylko pracę, dużo to nie jest. Ja bym ich oficjalnie zaprosił i ułatwił procedury związane z pracą.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2021
  GBP 5.3633 złEUR 4.5789 złUSD 3.8882 złCHF 4.1929 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama