Menu

Rząd UK: Covidowy paszport NHS "może nie być gotowy na czas"

Rząd UK: Covidowy paszport NHS "może nie być gotowy na czas"
Aplikacja NHS ma umożliwić mieszkańcom UK wykazanie, czy przed wyjazdem za granicę otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19 lub negatywny wynik testu na obecność wirusa. (Fot. Getty Images)
Aplikacja NHS może nie być gotowa do użycia jako tzw. paszport szczepionkowy, gdy 17 maja złagodzeniu ulegną ograniczenia związane z zagranicznymi wakacjami - przyznało biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.
Reklama
Reklama

W ubiegłym tygodniu minister transportu Grant Shapps zwrócił się do rządów innych krajów z prośbą, aby zwolniły z testów i kwarantanny brytyjskich turystów, których szczepienia zostały zarejestrowane w aplikacji NHS. 

Problem w tym, że narzędzie wciąż nie działa i może nie być gotowe w dniu wznowienia międzynarodowych podróży z Anglii, co ma nastąpić 17 maja.

"Minister Shapps przedstawił podejście, które bierzemy pod uwagę" - przekazał rzecznik Borisa Johnsona. "Pracujemy w tej chwili nad aplikacją, ale rozważamy też inne rozwiązania i najwcześniej 17 maja będziemy mogli potwierdzić, jakie metody będziemy stosować" - dodał.

Tymczasem Portugalia naciska, by Wielka Brytania umieściła ją na "zielonej liście" bezpiecznych destynacji, zapewniając, że zrobi wszystko, by nie wysyłać brytyjskich turystów na kwarantannę, ani nie żądać od nich testowania się na Covid-19.

"Powitamy cię, gdy tylko będziesz gotowy" - podkreśliła odpowiedzialna za portugalską turystykę Rita Marques. "Wystarczy, że udowodnisz, iż jesteś zaszczepiony lub odporny na wirusa" - wskazała w rozmowie z BBC.

Z kolei greccy urzędnicy zapowiedzieli, że z otwartymi rękami powitają brytyjskich wczasowiczów, którzy przedstawią jedynie papierowy dokument NHS potwierdzający szczepienie. Jednak 17 maja Grecja prawdopodobnie nie znajdzie się na "zielonej liście" bezpiecznych krajów.

Jeszcze w tym tygodniu brytyjski rząd ma ogłosić, które państwa oznaczone zostaną kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, od czego zależy, jakie będą obowiązywać wymogi w zakresie testów i kwarantanny po przyjeździe z nich.

Czytaj więcej:

UK: Wakacje we Francji czy Włoszech "mogą być możliwe już w czerwcu"

Aplikacja NHS będzie używana jako "paszport szczepień"

Zagraniczne wakacje od 17 maja? Boris Johnson zabrał głos

Problematyczna turystyka do UE. Wyjazd może wymagać kilku certyfikatów szczepień

Sondaż: Tylko 13 proc. mieszkańców UK planuje w tym roku wakacje za granicą

  Komentarze
  • Jerry
   5 maja, 17:35

   Ludzie zaszczepieni wciąż mogą zarażać innych tak samo jak nie zaszczepieni, więc proszę mi wytłumaczyć, dlaczego nie muszą się testować ani podlegać kwarantannie?

  • Darek
   5 maja, 19:01

   dyskryminacja jest dalej osób niezaszczepionych jezeli po szczepionce tez sie mozna zarazic i byc nosicielem parodia i robienie z ludzi glupich

  • Sir
   5 maja, 20:19

   jesli nie wiesz o co chodzi, to chodzi o....

  • Broda
   5 maja, 21:33

   Sprawdźcie sobie https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10444370/pfizer-podal-wyniki-sprzedazy-szczepionek-26-mld-dolarow-zysku-w-rok.html. Sprawdźcie sobie wyniki finansowe Astry itd. Zobaczcie sobie kto jakie ma powiązania z tymi firmami. Tu są odpowiedz o co chodzi.

  • Rrr
   6 maja, 07:51

   Zaszczepieni i niezaszczepieni to kompletnie to samo nie ma najmniejszej roznicy...no moze poza ta ze niezaszczepieni juz wyprodukowali organiczne przeciw ciala kturym to nie sprosta zadna syntetyczna mixtura realnie rzecz biorac...

  • Alex
   6 maja, 11:37

   Paszporty to totalne zniewolenie jak w Chinach. Czy ludzie są tak ślepi że nic nie widzą!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.07.2021
  GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama