Menu

Problematyczna turystyka do UE. Wyjazd może wymagać kilku certyfikatów szczepień

Problematyczna turystyka do UE. Wyjazd może wymagać kilku certyfikatów szczepień
UK musi się porozumieć z krajamu UE, aby wzajemnie uznawać wydawane dokumenty zdrowotne dotyczące podróżowania. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy i europejscy wczasowicze powinni mieć możliwość podróżowania po UE już tego lata, ale może wiązać się to z wieloma komplikacjami, bo każdy kraj wymagać będzie oddzielnych certyfikatów lub paszportów zdrowia - ostrzega 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Według brytyjskiego dziennika, jedyną szansą na rozwiązanie problemu jest wspólne dogadanie się wszystkich krajów. W grę wchodzi jednak wiele rozmaitych czynników, takich jak choćby koszty, kwestia ochrony danych osobowych czy aspekty techniczne.

Jak donosi "The Guardian", rozmowy na ten temat pomiędzy Wielką Brytanią a UE mają być podjęte w ciągu kilku dni. Urzędnicy z Whitehall pracują już nad specjalną przepustką podróżną, która dostępna będzie poprzez appkę NHS.

Oddzielną przepustkę chcą stworzyć poszczególne kraje UE. Kraje uzależnione od turystyki, takie jak Grecja czy Hiszpania, doprowadziły do stworzenia wspólnego "cyfrowego, zielonego certyfikatu". Ma on obowiązywać na terenie 20 państw i powinien wejść w życie do połowie czerwca. Dokument ten zwolni posiadaczy z wymogów dotyczących testów czy kwarantanny.

Istnieją jednak poważne obawy o spójność, ponieważ kilka krajów opracowuje już własne programy, w tym stworzone specjalnie dla brytyjskich podróżnych.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders ostrzegł niedawno, że uda się stworzyć spójny system jedynie wtedy, gdy będzie na to przyzwolenie polityczne. "Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy fragmentacją Europy i pojawieniem się niekompatybilnych rozwiązań krajowych" - przekazał.

Czytaj więcej:

Aplikacja NHS będzie używana jako "paszport szczepień"

Certyfikaty szczepień w UE: Wspólny system czy różne dokumenty?

Grecja będzie testować "zielony" paszport szczepionkowy UE

  Komentarze
  • Maniek
   5 maja, 11:32

   Do_Kryca Józek- za mało konkretów bo jeszcze jest za wcześnie. Enigmatyczne zapowiedzi "kompabitylności" to nic innego jako przykład,że poszczególne kraje mają swoje widzimisię i każdy chce wyciągnąć kasę za testy- obecnie to najlepszy biznes w Europie !!! Poza tym podróżowanie będzie odbywało się na zasadzie wzajemności- jakie testy wy nam takie testy mu wam !!! Nie istnieje i nie będzie istniał żaden spójny elektroniczny system testowanych podróżnych a na to tylko czeka podziemie !!! Lewe wyniki testów już są "na rynku" od ub.lata .Ja w styczniu kupiłem za 40 euro test PCR przed lotem do UK.

  • Maniek
   5 maja, 18:44

   Do_Andrzej Szymański. Test kupiłem na początku stycznia wracając z Barcelony do Londynu. Pomógł mi w tym pewien znajomy Hiszpan...Na parkingu umówiony byłem z gościem X, podałem mu swoje dane i 20 euro zadatku i odszedł... Po ok. 20 minutach wrócił mówiąc,że mam chwilę poczekać , odebrał następne 20 euro i za chwilę dostałem na pocztę test w PDF-ie !!! Negatywny oczywiście. Odprawa paszportowa i "testowa" przebiegła bez problemów !!! Wiem,że w Polsce można kupić taki kwit bez problemu za 100-150 zeta...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama