Menu

Raport: Jak zmieni się praca zdalna po pandemii

Raport: Jak zmieni się praca zdalna po pandemii
Zmienia się charakter pracy zdalnej po pandemii, a kolejne miesiące pokażą, w jakim kierunku ten trend będzie zmierzać. (Fot. Getty Images)
Raport brytyjskiej platformy dla freelancerów Upwork wykazał duże zmiany na rynku pracy związane z pracą zdalną i tym, co się przez nią rozumie. Zdaniem ekspertów, najbliższe miesiące wykształcą nowy sposób pracy, który pozostanie na rynku na stałe.
Reklama
Reklama

22 proc. osób, które planują kontynuowanie pracy zdalnej po pandemii, chce od czasu do czasu pracować także poza domem - wynika z raportu platformy Upwork. 

Jedna czwarta freelancerów chciałaby sporadycznie wykonywać pracę w przestrzenii coworkingowej, a tyle samo - w kawiarni lub restauracji.

Raport zwraca uwagę na to, jak ważne jest inwestowanie w przestrzenie publiczne w miastach. 17 proc. osób chciałoby wykonywać swoją pracę np. w bibliotece lub w parku.

Upwork wskazuje, że większość pracowników zdalnych w UK jeszcze przed pandemią stawiała na urozmaicenie miejsca pracy. Teraz jednak trend ten ma być silniejszy i jeszcze bardziej urozmaicony. 14 proc. osób chciałoby np. regularnie podejmować pracę z domu kogoś znajomego. Zdaniem ekspertów, jest to nowy "zwyczaj", który przed epidemią koronawirusa nie był obecny na taką skalę.

"Przed pandemią, jeśli byłeś pracownikiem zdalnym, prawdopodobnie nie miałeś wielu innych znajomych pracujących zdalnie. Teraz możesz mieć ich kilku, więc decyzja o wspólnej pracy z jednego domu w środy może stać się normalnym zwyczajem" - ocenia Adam Ozimek z Upwork.

"Podobnie przed pandemią, gdy byłeś zdalnym freelancerem w małym miasteczku, mogłeś być jedną z nielicznych osób pracujących z domu. Ale po pandemii mogą się otworzyć przestrzenie coworkingowe, a lokalne kawiarnie zaczną obsługiwać zdalnych freelancerów w ciągu tygodnia" - prognozuje ekspert.

Czytaj więcej:

Pracownicy BP będą pracować z domu po pandemii

Jedna trzecia Kanadyjczyków pracuje zdalnie

Co 4. pracownik w UK chce pracować wyłącznie zdalnie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama