Menu

Khan: Zniosę "tymczasową opłatę £15" za wjazd do centrum Londynu

Khan: Zniosę "tymczasową opłatę £15" za wjazd do centrum Londynu
Burmistrz Londynu chce, by opłata do CCZ przestała obowiązywać w weekendy. (Fot. Getty Images)
Burmistrz Londynu Sadiq Khan zapowiedział, że - jeśli wygra majowe wybory - zniesie opłatę w wysokości £15, która tymczasowo obowiązuje w weekendy za wjazd do strefy Congestion Charge (CCZ) w centrum brytyjskiej stolicy.
Reklama
Reklama

Congestion Charge została podniesiona z £11,5 do £15 w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas wydłużono także czas płatnego wjazdu do centrum brytyjskiej stolicy, który wcześniej obowiązywał tylko w dni powszednie w godz. 7:00-18:00, a obecnie jest to siedem dni w tygodniu w godz. 7:00-22:00.

Standard.co.uk przypomina, że podwyżka i wydłużone godziny poboru opłat to środki "tymczasowe", ale nie ogłoszono daty ich wycofania. 

Khan zadeklarował, że jeśli 6 maja ponowie zostanie wybrany na burmistrza Londynu, "będzie negocjował z rządem" zmiany w Congestion Charge. "Ona wcale nie musi obowiązywać przez siedem dni w tygodniu lub do godz. 22:00" - stwierdził w rozmowie w stacji radiowej LBC.

Krytycy twierdzą, że rezygnacja z 15-funtowej opłaty, która w minionym roku zasiliła kasę publicznego transportu o dodatkowe 113 mln funtów, jest sprzeczne z obietnicą Khana, by "zniechęcić londyńczyków do wsiadania za kółko".

"To doskonale pokazuje, że obecny burmistrz po prostu nie traktuje poważnie ograniczania ruchu w Londynie" - stwierdziła Sian Berry, kandydatka Zielonych na włodarza brytyjskiej stolicy.

Posunięcie to jest zaskoczeniem również dlatego, że współpracownicy urzędującego burmistrza chcieli, by dodatkowy dochód został wykorzystany na dofinansowanie bezpłatnych przejazdów dla osób poniżej 18. roku życia i powyżej 60. roku życia.

Podniesienie należności za wjazd do Congestion Charge Zone (CCZ) było jednym z warunków, który musiał spełnić Transport for London, aby otrzymać rządową pomoc w wysokości 1,6 miliarda funtów. Po wprowadzeniu pod koniec marca ub. roku koronawirusowych restrykcji, w tym m.in. zakazu wychodzenia z domów i przemieszczania się bez potrzeby, komunikacja miejska w Londynie poniosła ogromne straty.

Już 6 maja mieszkańcy Wysp wybiorą nowych przedstawicieli do parlamentów Walii i Szkocji, gmin w Anglii, burmistrzów miast, a także komisji odpowiadającej za pracę policji i przestępczość. 

Czytaj więcej:

Wzrasta opłata za wjazd do centrum Londynu

Kierowcy w Londynie z nową opłatą. Pomoże finansować Transport for London

Londyn: Od dzisiaj wyższa "ekologiczna opłata" dla ciężarówek

Wybory na burmistrza Londynu: Sadiq Khan faworytem sondaży

  Komentarze
  • Best pol
   27 kwietnia, 09:03

   Taki Morawiecki w Angielskim wydaniu.
   Pinokio

  • Nie leming
   27 kwietnia, 10:00

   Raczej Trzaskowski (zreszta sie popierali)

  • Czytelnik anonimowy
   27 kwietnia, 10:54

   W Londonie to Oysterka na miesiąc jest droższa niż jeżdżenie samochodem małolitrażowym. Lądek to nie jest miasto, to urbanistyczna katastrofa humanitarna.

  • B
   27 kwietnia, 10:56

   tonacy brzytwy sie chyta juz marihuane zalegalizowal to teraz czas na cc!!! kolejny debil przy korycie

  • Raze
   27 kwietnia, 11:24

   Kłamca i oszust! Wie, że rząd odrzuci (bo on sam to sobie może…) więc powie ludziom: Ja chciałem, ale to rząd nie ja tak zdecydował. Kiełbasa wyborcza.

  • Jatoja
   27 kwietnia, 11:33

   Kłamcy są wszędzie

  • RobertL
   27 kwietnia, 13:27

   A Pies go trącał

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama