Menu

Elżbieta II wróciła do wykonywania obowiązków po śmierci męża

Elżbieta II wróciła do wykonywania obowiązków po śmierci męża
Po śmierci księcia Filipa rodzina królewska odbywa dwutygodniową żałobę, ale będzie kontynuować wykonywanie swoich obowiązków. (Fot. Getty Images)
Już cztery dni po śmierci męża, księcia Filipa, brytyjska królowa Elżbieta II wróciła do wykonywania obowiązków. Wczoraj wzięła udział w ceremonii, podczas której hrabia Peel formalnie ustąpił ze stanowiska lorda szambelana.
Reklama
Reklama

Podczas prywatnej ceremonii na zamku w Windsorze, królowa odebrała laskę i insygnia od ustępującego lorda szambelana, którego rolą jest m.in. organizowaniem uroczystości z udziałem członków rodziny królewskiej, w tym także ich pogrzebów.

Hrabia Peel, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 14 lat, w zeszłym roku ogłosił przejście na emeryturę. Jego następca, były szef MI5 Andrew Parker objął tę rolę 1 kwietnia, a więc nieco ponad tydzień przed śmiercią księcia Filipa.

"Hrabia Peel miał dziś audiencję u Królowej, oddał swoją laskę i insygnia urzędu Lorda Szambelana oraz odznakę Kanclerza Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego i wyszedł po zrzeczeniu się funkcji Lorda Szambelana, kiedy Jej Wysokość nadała mu Królewski Łańcuch Wiktoriański" - napisano w oficjalnym rejestrze wydarzeń z udziałem członków rodziny królewskiej.

Po śmierci księcia Filipa rodzina królewska odbywa dwutygodniową żałobę, ale jak podano, będzie kontynuować wykonywanie swoich obowiązków, jeśli będzie to uznane za stosowne.

Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w piątek na zamku w Windsorze w wieku 99 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się także na zamku w Windsorze w najbliższą sobotę i będą przeprowadzone zgodnie z restrykcjami, czyli będzie mogło w nich wziąć udział maksymalnie 30 osób.

Czytaj więcej:

Pogrzeb księcia Filipa w sobotę 17 kwietnia

Książę Karol: Całej rodzinie ogromnie brakuje mojego ojca

Książę Andrzej: Śmierć męża pozostawiła pustkę w życiu królowej

Czciciele księcia Filipa opłakują śmierć swojego bóstwa

William i Harry żegnają zmarłego dziadka. Wydali osobne oświadczenia

Meghan "nie chciała być w centrum uwagi" na pogrzebie księcia Filipa

BBC otrzymało 100 tys. skarg za relacjonowanie śmierci księcia Filipa

  Komentarze
  • Ano
   14 kwietnia, 21:17

   Jakich obowiazkow? Prosze was.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama