Menu

Ofiary przestępstw w UK zyskają wiele nowych praw

Ofiary przestępstw w UK zyskają wiele nowych praw
Wielka Brytania nowelizuje prawo karne, aby zwiększyć ochronę i wsparcie dla ofiar przestępstw. (Fot. Getty Images)
Ofiary przestępstw otrzymają nowe prawa - będą m.in. informowane o tym, kiedy ich oprawca opuści więzienie, a jeśli jest obcokrajowcem - kiedy będzie poddany deportacji. Co jeszcze od dziś zmieni się w prawie karnym?
Reklama
Reklama

Nowelizacja kodeksu Victims Code zakłada wprowadzenie licznych ułatwień i wsparcia dla ofiar. Ofiary gwałty będą mogły np. wybrać płeć policjanta, który będzie ich przesłuchiwał.

Minister sprawiedliwości Robert Buckland ocenił, że nowe przepisy "dadzą ofiarom uproszczony i mocniejszy zestaw praw".

Oprócz informowania ofiar o wyjściu na wolność ich oprawców, będą oni otrzymywać szczegółowe informacje o tym, czego mogą spodziewać się na każdym etapie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - niezależnie od tego, czy zgłoszą przestępstwo czy też nie.

Ofiary będą mieć od teraz prawo nagrania swoich zeznań przed rozprawą, dzięki czemu unikną stresu związanego z pobytem w sądzie. Jeśli ich oprawcą był obcokrajowiec, dostaną również szczegółową informację z datą, kiedy będzie poddany przymusowej deportacji do kraju pochodzenia.

Wszystkie zmiany możemy znaleźć na stronie rządowej: New Victims’ Code comes into force.

  Komentarze
  • Andrzej_leeds
   2 kwietnia, 10:50

   No z tego kraju to trzeba uciekać,szybko, to chyba najgorszy kraj w Europie i na świecie prawo jak w Chinach, korupcja jedna z największych na świecie, znam anglika,który opowiadał jak na jego brata policjanci dla zabawy wymyśli że jest przestępcą przez 5 lat ,niszczyli mu życie,on nie mógł nawet wziąć przez to pożyczki w banku ,fabrykowali dowody wołali na niego predator ,przestępca, a nigdy nie mieli żadnego dowodu ,tylko po to aby go skrzywdzić, gosc w końcu wziął prawnika i doprowadził ich do sądu ,sprawa skończyła się zwycięstwem dla niego.Bylem w szoku bo myślałem że coś takiego to Rosja

  • Shot down in flames.
   2 kwietnia, 11:34

   @Andrzej_leeds. Cytat z Ciebie : " ...w końcu wziął prawnika i doprowadził ich do sądu ,sprawa skończyła się zwycięstwem dla niego". Zdecyduj się, Chiny, czy normalny kraj? Sam, sobie zaprzeczasz.

  • Magda
   2 kwietnia, 12:02

   Ja tu czytam te dwa komentarze powyżej Do shot down ja bym napisała raczej Go down in flames bardziej pasuje jak recytowanie AC/DC
   zgadzam się że każdy może ponieść porażkę w życiu poza tym powinno się nie bać krytykować ,nawet jeśli to jest rząd który ustala prawa bo jak będziemy się na wszystko zgadzać i akceptować to najdalej nie dojdziemy.

  • If you want blood.
   2 kwietnia, 12:20

   @Magda. Szkoda, że z lockdownami zniknęły koncerty. Może na jakimś byśmy się spotkali. Smacznego jajeczka.

  • Karol stefanowski
   2 kwietnia, 15:28

   jezeli chodzi o prawo ochrony dla kobiet z dziecmi gdzie pijany mezulek czy kochanek odwala przerozne sceny -- to moge stanowczo stwierdzic ze prawo uk jest 100 x bardziej skuteczne niz w PL ..... takiego awanturnika w uk wyprowadza sie tak jak jest w skarpetkach i zamyka na 24h do paki ....a po wyjsciu taki pajac nie ma prawa zblizac sie do rodziny , jezeli zlamie zakaz trafia do paki od razu ............. nikogo nie interesuje ze nie ma gdzie mieszkac ........

  • Jo
   2 kwietnia, 17:26

   @Karol stefanowski. Zgadzam sie. Moj byly robil awanture na ulicy podeszlo dwoch policjantow, jeden wzial bylego na strone, drugi powiedzial mi: tylko powiedz slowo ze robi problemy a wsadzimy go na 48 zeby zmadrzal. Nie ma porownania z policja w polsce wzywalam ich kilka razy z kilku roznych powodow i za kazdym razem bylam pod wrazeniem jesli chodzi o reakcje. Nie jak w kraju, gdzie policja czepiala sie za stanie w miejscu publicznym tylko dlatego ze mieli wyznaczone minimum osob ktore musza spisac miesiecznie albo bicie ludzi na komisariacie zeby pokazac kto rzadzi.

  • Czytelnik anonimowy
   2 kwietnia, 17:35

   Facet mial wrogow kasiastych mogl o tym nie wiedziec. Z muzulmanami wcale nie chodzi o prawa dla kobiet ale jak powyzej kasy czesto im brakuje wiec tylko jedno miejsce dla takich w UK, podobnie z czescia Polakow . Takze trzeba uwazac najbardziej zeby zyc I utrzymywac na poziomie godnym szacunku.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.07.2021
  GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama