Menu

Indonezja: Bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrósł do 56

Indonezja: Bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrósł do 56
Wielu mieszkańców kraju jest przerażonych i obawia się powrotu do domów. (Fot. Getty Images)
Bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w piątek nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku wzrósł do 56 - podały dziś lokalne władze. Wielu ludzi nadal odmawia powrotu do domów, a w obozach tymczasowych rośnie ryzyko zakażeń koronawirusem.
Reklama
Reklama

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 zniszczyło lub poważnie uszkodziło wiele budynków na wyspie, zwłaszcza w stolicy prowincji Celebes Zachodni, Mamuju. Kilka tysięcy osób straciło dach nad głową, a co najmniej kilkaset zostało rannych.

Wczoraj rano na południu wyspy odczuwalny był silny wstrząs wtórny. Osunięcia ziemi zablokowały dojazd do jednej z najważniejszych dróg wyspy. Ratownicy w niedzielę nadal przeszukują gruzy budynków w nadziei na odnalezienie ocalałych.

Marynarka wojenna Indonezji wysłała na Celebes okręt szpitalny, który ma odciążyć te szpitale, które przetrwały wstrząsy, a teraz nie są w stanie udzielić pomocy wszystkim rannym.

W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu, z ruin wydobyto ciała kilkudziesięciu osób; inne ofiary odnaleziono na południu wyspy, gdzie sobotni wstrząs wtórny był najbardziej odczuwalny.

Wielu mieszkańców Celebes ogarnęła panika. Pamiętają potężne trzęsienie ziemi i tsunami z 2018 roku. Teraz część osób ewakuowanych nie chce wracać do domów. Ze względu na ryzyko zwielokrotnienia zakażeń wśród osób stłoczonych w tymczasowych obozach władze prowincji ogłosiły, że podzielą zebranych tam ludzi na grupy ryzyka epidemicznego.

W 2018 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób; około 170 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 roku. Olbrzymie fale tsunami wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1 zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Czytaj więcej:

Chorwacja: Silne trzęsienie ziemi pod Zagrzebiem

Indonezja: Katastrofa Boeinga 737. Zginęło co najmniej 50 osób

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama