Menu

Londyńczycy "w zdecydowanej większości chcą umowy z UE"

Londyńczycy "w zdecydowanej większości chcą umowy z UE"
Czy Partia Pracy, z której wywodzi się burmistrz Londynu (na zdj.), zagłosuje w Izbie Gmin za ewentualnym porozumieniem z UE? (Fot. Getty Images)
Opinia publiczna w brytyjskiej stolicy 'w przeważającej mierze' opowiada się za tym, aby opozycyjna Partia Pracy poparła w Izbie Gmin umowę w sprawie Brexitu - wynika z wiadomości e-mail, która została wysłana przez City Hall do londyńskich posłów laburzystów.
Reklama

Po druzgocącej porażce Partii Pracy w grudniowych wyborach parlamentarnych, lider ugrupowania Keir Starmer "chce zapobiec szkodliwemu podziałowi partyjnemu i zamierza przekonać swoich deputowanych do głosowania za porozumieniem, jeśli w ostatniej chwili negocjacje Wielkiej Brytanii z UE zakończą się sukcesem" - informuje "The Guardian". 

Dziennikarze brytyjskiej gazety uzyskali wgląd do e-maila wysłanego przez jednego z doradców burmistrza Sadiqa Khana do wszystkich londyńskich posłów laburzystów. W wiadomości wskazano na sondaże sugerujące, że nawet londyńscy wyborcy, którzy głosowali w referendum za Brexitem, chcieliby, aby Partia Pracy poparła ewentualne porozumienie.

"Z naszych badań wynika, że ​​obecnie londyńczycy w zdecydowanej większości chcą, aby politycy poparli umowę handlową z UE, jeśli zostanie uzgodniona w ciągu najbliższych dni; nawet jeśli nie zapewni ona korzyści z członkostwa w UE (42% do 16%)" - można przeczytać w e-mailu.

"Ten wynik jest szczególnie interesujący, ponieważ poparcie jest mniej więcej równe wśród zwolenników opcji Leave, Remain i wyborców wszystkich głównych partii. Mam nadzieję, że te informacje się przydadzą" - dodano.

Źródła w City Hall - siedzibie burmistrza Londynu i Zgromadzenia Londyńskiego - podkreślają, że wysłanie e-maila miało służyć jedynie przekazaniu podstawowych informacji, które "pomogłyby w wewnątrzpartyjnych dyskusjach na temat ewentualnej umowy z UE".

Jednak niektórzy posłowie, którzy otrzymali wiadomość, podejrzewają, że stało się to z inicjatywy biura Starmera, które naciska na deputowanych Partii Pracy, aby "dostosowali się i poparli porozumienie z Brukselą" - donosi "The Guardian". Zespół Starmera temu zaprzecza.

Gazeta wskazuje, że wielu laburzystowskich posłów waha się, czy poprzeć ewentualną umowę, a 60 deputowanych może nawet się zbuntować, jeśli Starmer zmusi ich do oddania głosu na "tak" .

Przemawiając w Portsmouth w miniony czwartek, Keir Starmer oświadczył: "Przyjrzymy się umowie z UE, gdy tylko będzie gotowa i wtedy określimy nasze stanowisko. Jednak w tej chwili nie mogę stwierdzić, czy leży ona w interesie narodowym. Jesteśmy zjednoczoną partią, idziemy naprzód, koncentrujemy się na przyszłości i tak działamy przez ostatnie 8-9 miesięcy, odkąd jestem liderem Partii Pracy".

Szef RE Charles Michel podkreślił dzisiaj, że "UE chce umowy, ale nie za wszelką cenę". (Fot. Getty Images)

Tymczasem szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował dzisiaj na konferencji w Brukseli, że UE nadal negocjuje umowę handlową z Wielką Brytanią po Brexicie. Dodał, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone przez 27 państw członkowskich.

"Chcemy umowy, ale nie za wszelką cenę. Dla Unii Europejskiej kluczem do sukcesu są równe szanse" - dodał Michel, przypominając, że temat pojawi się na szczycie UE w dniach 10-11 grudnia, na którym przywódcy zajmą stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących Brexitu.

Wśród elementów, które są najtrudniejsze w rozmowach, wymienił uzgodnienie dostępu do łowisk i podziału praw połowowych, kwestie dotyczące rozstrzygania sporów i uczciwa konkurencja dla firm UE i brytyjskich.

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. Okres przejściowy obowiązuje do końca 2020 roku. W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.

Czytaj więcej:

Johnson: Będziemy prosperować nawet bez umowy z UE

UE: W rozmowach z Wielką Brytanią nadal "zasadnicze rozbieżności"

Status osiedlenia: Aplikowało już ponad 773 tys. Polaków w UK

"The Sun": Londyn odrzuci ofertę UE ws. rybołówstwa

Home Office i burmistrz Londynu o "settled status": Najlepiej aplikować do 31 grudnia br.

Negocjacje ws. Brexitu zmierzają ku załamaniu. "UK łamie prawo międzynarodowe"

  Komentarze
  • Obserwator
   4 grudnia 2020, 17:37

   Hmmm. Ciężki orzech do zgryzienia, ale umowy nie będzie raczej.

  • Tom
   4 grudnia 2020, 21:15

   bedzie umowa na 100 %

  • Alexy
   4 grudnia 2020, 22:55

   Londynczyńcy mogą se chcieć .., lamusy z bezowym w tle

  • Ola
   5 grudnia 2020, 05:23

   Imigranty prawa głosu w tej sprawie nie mają waszym jednym przywilejem jest możliwość pracy za najniższe stawki .

  • Alo
   5 grudnia 2020, 19:35

   Zadnej umowy nie bedzie i angole zostali z reka w nocniku :)))

  • O O O
   5 grudnia 2020, 19:48

   Anglicy to wyjatkowo glupi narod, sami sie zalatwili tym brexiem. W przyszlym tygodmiu UE oglosi brak porozumienia, a w UK zacznie nastepowac lkwidacja brytyjskiego rolnictwa i przemyslu, fabryki samochodow do zamkniecia :))) No coz angielska buta do niczego dobrego nie prowadzi. Boris Johnson to moron i jego slowa nic nie znacza, gdy tylko otworzy usta od razu wiadomo, ze bedzie klamal, nawet nic nie musi mowic :)))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości

  Reklama