Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

STOP dla przemocy wobec kobiet: Ruszyła kampania "16 Days"

STOP dla przemocy wobec kobiet: Ruszyła kampania "16 Days"
Wiele Polek w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu przemocy domowej i nie wie, gdzie szukać pomocy. (Fot. YouTube/Opoka)
'16 Days' to międzynarodowa kampania, która prowadzona jest co roku od 25 listopada, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet - aż do 10 grudnia, Dnia Praw Człowieka. O problemie przemocy domowej, która zyskała na intensywności podczas pandemii, przypomina niosąca pomoc ofiarom przemocy organizacja Opoka z Bristolu.
Reklama
Reklama

Jak przypomina Aneta Maryla Mackell z Opoki, kampania "16 Days Activism" rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w Women's Global Institute w New Jersey w 1991 roku. Już wtedy kobiety z całego świata wyrażały swoje zaniepokojenie rosnącym wskaźnikiem przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Rosły również obawy co do tego, że świadczone usługi i przepisy prawne nie chronią kobiet tak jak powinny.

"Nie chroniły one kobiet i dziewcząt przed gwałtem, przemocą domową, gwałtem na dzieciach, molestowaniem seksualnym. Postanowiliśmy więc rozpocząć tę kampanię. Istnieje potrzeba, aby Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała przemoc wobec kobiet za naruszenie praw człowieka" - tłumaczy Aneta Mackell. "Kampania ta ma na celu rozwiązanie tego problemu, położenie kresu przemocy wobec kobiet, a także przejęcie odpowiedzialności przez rządy chociażby poprzez zmianę ustawodawstwa" - dodaje.

Kampania ''16 Days'' została wykorzystana jako strategia organizacyjna przez jednostki i grupy na całym świecie, aby wezwać do wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet i ma na celu:

 • podnoszenie świadomości na temat przemocy uwarunkowanej płcią jako kwestii praw człowieka na szczeblu lokalnym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym
 • wzmocnienie lokalnej pracy w zakresie zapobiegania przemocy wobec kobiet
 • ustanowienie wyraźnego związku między lokalnymi i międzynarodowymi działaniami na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet
 • zapewnienie forum, na którym organizatorzy mogą opracowywać oraz dzielić się nowymi i skutecznymi strategiami
 • demonstracja solidarności kobiet na całym świecie organizujących się przeciwko przemocy wobec kobiet
 • tworzenie narzędzi nacisku na rządy w celu realizacji obietnic złożonych w celu wyeliminowania przemocy wobec kobiet

Od 1991 roku w 16-dniowej kampanii wzięło udział ponad 4 100 organizacji z około 172 krajów. I tak już od 29 lat, 25 listopada na całym świecie do kampanii tej co roku przyłącza coraz więcej ludzi, ale pionierami w tej inicjatywie są organizacje pomocowe takie jak Women's Aid Federation, Centre for Womens Justice, Niebieska Linia w Polsce czy angielska Opoka.

"Opoka bierze udział w tej kampanii of ponad 6 lat, co roku staramy się przygotowywać jakieś materiały informacyjne, spoty, krótkie video i filmiki animowane - wszystko po to, aby zwrócić uwagę na ten jakże istotny problem, aby zachęcić do rozmowy i do refleksji" - tłumaczy Aneta Mackell.

Więcej informacji na temat organizacji Opoka można znaleźć na stronie: http://opoka.org.uk/en/

Czytaj więcej:

Polki w UK szczególnie narażone na przemoc domową. Gdzie zgłosić się po pomoc?

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.03.2024
  GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama