Menu

Szefowie głównych frakcji PE sprzeciwiają się "atakom na prawa kobiet" w Polsce

Szefowie głównych frakcji PE sprzeciwiają się "atakom na prawa kobiet" w Polsce
Tak wyglądało centrum Warszawy podczas wczorajszego protestu. (Fot. Getty Images)
Szefowie pięciu frakcji Parlamentu Europejskiego, reprezentujący zdecydowaną większość europosłów, napisali wspólny list do premiera Mateusza Morawieckiego, 'stanowczo protestując przeciwko bezprecedensowemu atakowi na prawa i wolności kobiet' w Polsce.
Reklama
Reklama

"Pragniemy wyrazić naszą solidarność z tysiącami polskich kobiet i mężczyzn, którzy mimo pandemii wyszli na ulice miast i miasteczek w całej Polsce, aby zaprotestować przeciwko barbarzyńskim restrykcjom podważającym ich podstawowe prawa człowieka" - napisali szefowie frakcji Europejskiej Partii Ludowej, Socjalistów i Demokratów, Zielonych, Odnowić Europę oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej.

Jak przekonują, podobnie jak inne Europejki, kobiety w Polsce mają prawo decydować o swoim życiu i nie mogą być zmuszane do porodu, zwłaszcza gdy ciężko zdeformowany płód nie ma szans na przeżycie.

Liderzy pięciu grup politycznych podkreślają, że werdykt Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji budzi poważne zastrzeżenia. Pierwsze z nich ma dotyczyć tego, że zapadł w czasie, gdy z powodu drugiej fali pandemii SARS-CoV-2 jakakolwiek demokratyczna debata jest poważnie utrudniona.

Po drugie - zdaniem sygnatariuszy - "nieuzasadnione ograniczenia praw kobiet wynikające z tego orzeczenia należy zakwestionować, bo nie uznaje on konieczności ochrony przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet".

Polki domagają się wyboru jeśli chodzi o kwestie aborcji. (Fot. Getty Images)

Autorzy pisma do premiera Morawieckiego ocenili ponadto, że orzeczenie TK może stanowić naruszenie postanowień Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania, Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ czy Konwencji Rady Europy o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Szefowie frakcji przypomnieli, że Parlament Europejski, a także Komisja Europejska, wyraziły już poważne zaniepokojenie reformami sądownictwa, które polski rząd wdraża od 2015 roku. "W istocie potępiliśmy poważne naruszenia praworządności w Polsce, zakwestionowaliśmy niezawisłość i legitymację upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego, a przede wszystkim ważność jego orzeczeń" - czytamy w liście.

"Jako przewodniczący pięciu grup politycznych w Parlamencie Europejskim chcielibyśmy stanowczo zaprotestować przeciwko temu bezprecedensowemu atakowi na prawa i wolności kobiet w Polsce, dokonanemu w środku pandemii Covid-19. Wzywamy również pana premiera do niezwłocznego zajęcia się kwestiami poruszonymi w tym liście" - zakończono pismo.

"Nawet weganie rzucają w was mięsem" - głosiły transparenty wzburzonych kobiet, zbulwersowanych oświadczeniem Trybunału Konstytucyjnego i postawą rządu. (Fot. Getty Images)

Podpisali się pod nim przewodniczący grupy Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber, szefowa Socjalistów i Demokratów Iratxe Garcia Perez, przewodniczący grupy Odnowić Europę Dacian Ciolos, współprzewodniczący Zielonych Philippe Lamberts oraz współprzewodniczący Zjednoczonej Lewicy Europejskiej Manon Aubry i Martin Schirdewan.

Trybunał Konstytucyjny orzekł przed tygodniem, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku przez TK rozpoczęły się protesty w całej Polsce, a także w wielu miejscach za granicą, organizowane m.in. przez "Strajk kobiet", który domaga się w swoich postulatach m.in. legalnej aborcji na żądanie i ogólnie dostępnej antykoncepcji "zwłaszcza dla osób młodych".

Czytaj więcej:

Sondaż: 59 proc. badanych za prawem do aborcji w przypadku trwałego uszkodzenia płodu

Demonstracje poparcia dla Polek dotarły nawet do małych miast w Szkocji

Polski rząd podpisał "po cichu" międzynarodowy akt antyaborcyjny

Szwecja: Polki popierają rodaczki w kraju, "Zieloni" obiecują darmowe zabiegi

Zagraniczne media i UE komentują protest polskich kobiet ws. aborcji

Sondaż dla "GW": Większość Polaków popiera protesty

  Komentarze
  • Szechter
   31 października 2020, 15:41

   Zabijanie nienarodzonych dzieci to prawa kobiet, nic bardziej głupiego i bolszewickiego nie słyszałem. Czyli jak będzie można zabijać bezbronne i niewinne dzieci to będzie wolność i prawa kobiet. Nic tylko się modlić za tych zidiocialych lewaków.

  • Lukasz
   31 października 2020, 16:43

   Jeśli się nie mylę, to główne zdjęcie jest z sylwestra 2008 roku...ale ściema:)

  • Obserwacje
   31 października 2020, 17:13

   Pamietam jak zbili okno w przypadkowej synagodze to przepraszał nasz prezydent, premier, kościol katolicki i i afera w mediach jak by wojna wybuchła. A tu se niszczą, malują, sprejują, wyłamują, msze przerywają, beszczeszczą, petardy wrzucają i nic. Ale nie ze mną takie numery

  • POLAND
   31 października 2020, 17:17

   Na ulice wyszli zwolennicy mordowania dzieci nienarodzonych, zwolennicy adopcji dzieci przez pary homoseksualne, zwolennicy eutanazji, zwolennicy ideologii gender oraz dzieci którymi posługuje się lewica !

  • Zenon
   31 października 2020, 17:20

   Nieaktualne. 3 dni temu odpisał im dyplomatycznie żeby zajeli się swoimi maczetami

  • Psychiatra
   31 października 2020, 17:25

   Dzordzu Hajkowski u ciebie znowu głód budaprenu wystąpił, lub jego przedawkowanie. Zażywaj coś innego

  • Invisible81
   31 października 2020, 18:13

   Do Łukasz dlaczego wymyślasz takie głupoty. A czerwony piorun na Pałacu Kultury jest wklejony co?

  • E U
   31 października 2020, 18:14

   Niech lewacka Europa zrobi porządek najpierw u siebie, nie w@$%%la do polskiej konstytucji.

  • Gosc
   31 października 2020, 21:51

   mam nadzieje,ze wszystkim zwolennikom postanowieniom trybunalu i popierajacym kaczora porodza sie potworki i beda sie musieli nimi opiekowac do konca zycia,pozdrawiam ciemnogrod

  • Do Lukasza
   31 października 2020, 22:48

   Lukasz chyba jednak niestety się mylisz. W 2008 nie było jeszcze Żagla a poza tym na pałacu kultury widac czerwony pieron. Chociaż chciałabym żeby to był fotomontaż.

  • Vistula
   31 października 2020, 23:38

   Tylko, czy ktos cos w Polsce zmienil? Trybunal Konstytucyjny orzekl niezgodnosc z konstytucja jednej z przeslanek do aborcji. tylko jakies tumany wierza, ze ktos cos zmienil. Nikt nic nie zmienil. Po prostu trybunal orzekl o zgodnosci prawa aborcyjnego z konstytucja. Dodatkowo I Zoll i Rzeplinski, jako przewodniczacy TK w poprzednich latach maja podobne zdanie. Ale tuman pozostanie tumanem. Manfred Weber to znany "przyjaciel" takiej demokracji w Polsce, zeby to Niemcy na tym korzystaly. Wg niego Niemiecki TK moze orzekac i niczego to nie narzuca. Tylko trybunal w Polsce narzuca.

  • Karola
   1 listopada 2020, 08:05

   Jestem polacy wami przerażona! O jakim mordowaniu mówicie? Ciekawe czy wy polskie kobiety nosilybyscie dziecko bez głowy, albo bez mózgu przez 9 miesięcy ????? Pytam was cholerne hipokrytki???A potem spokojnie urodzilybyscie dziecko??? Co za tępy kraj udających katolików, ciemnogród cholerny!!!!

  • Kasia
   1 listopada 2020, 09:12

   Wieczność komentujących to czerpią wiedzę z TVP i radia Maryja, lepiej nich zaczną sie modlić o samodzielne myślenie to nie boli. Do wszystkich którzy myślą ze kobiety chcą mordować ja chce miec prawo wyboru czy bede mogła sie poświecić wychowaniu dziecka z down lub czy chce nosić dziecko ktore umrze po porodzie lub będzie roślinka. Chciałbyś byc przykuty do lozka w całe zycie i zeby twoja matka musiała Ci tyłek podcierać w dorosłym wieku? Czy myślisz ze wszystkie kobiety beda zdolne kochać te dzieci? Wiec kto chce niech rodzi.później robia zbiórki na siepomaga.pl bo państwo Ci G... pomoze

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama