Menu

Nationwide: Ceny domów w UK "mocno w górę"

Nationwide: Ceny domów w UK "mocno w górę"
Brytyjskie nieruchomości stają się coraz droższe. (Fot. Getty Images)
Ceny brytyjskich domów rosły w październiku w najszybszym tempie od pięciu lat - poinformował Nationwide, największy bank w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w udzielaniu kredytów hipotecznych. Zdaniem ekspertów, powodem tego stanu rzeczy jest tymczasowe zniesienie opłaty skarbowej, w wyniku czego wielu kupujących nie zwleka z nabyciem nowej nieruchomości.
Reklama

Roczny wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych przyspieszył do 5,8%, podnosząc średnią cenę domu do 227 826 funtów - przekazał Nationwide.

Według obecnie obowiązujących przepisów, nabywcy domów o wartości do 500 000 funtów w Anglii i Irlandii Północnej nie muszą płacić opłaty skarbowej przy zakupie. Zniżka ta będzie jednak obowiazywać jeszcze przez zaledwie pięć miesięcy.

"W nadchodzących kwartałach aktywność na rynku prawdopodobnie spowolni, być może gwałtownie, jeśli rynek pracy osłabi się, czego oczekuje większość analityków, zwłaszcza po powrocie opłaty skarbowej w marcu" - ocenił Robert Gardner, główny ekonomista Nationwide.

Badanie Nationwide wykazało także, że ceny domów wzrosły o 0,8% miesiąc do miesiąca (z września na październik). Zwrócono uwagę, że z powodu epidemii wielu kupujących wyprzedaje swoje mieszkania w centrach miast, aby kupić dom na peryferiach. 

Dane Banku Anglii opublikowane w tym tygodniu pokazały, że we wrześniu liczba zatwierdzonych kredytów hipotecznych dla nabywców domów była największa od 13 lat.

Czytaj więcej:

Co piąty Polak planuje jesienią remont domu lub mieszkania

Johnson obiecuje kredyt hipoteczny z 5 proc. wkładu własnego

Najdroższy dom w Londynie trafił na sprzedaż za £54 mln

  Komentarze
  • Darek
   31 października 2020, 12:16

   HE HE He Niedawno czytałem że TANIEJĄ!!! Znajoma duża firma malarska mi mówiła że tak dużej ilości pustych domów od wielu lat nie było. Oczywiście oni tam malują. Na tę okazję zatrudnili ponad 10 malarzy. A na logike ludzie 1. Brexit tysiące ludzi wyjechało 2. Świrus19 tysiące ludzi wyjechało do swoich krajów. Polak z jednej agencji rozwija inny interes A DLACZEGO bo nie ma ruchu w agencji . Domy - Nieruchomości TANIEJĄ

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama