Menu

ONZ ostrzega: Nadchodzą pandemie groźniejsze niż Covid-19

ONZ ostrzega: Nadchodzą pandemie groźniejsze niż Covid-19
Eksperci podkreślają, że wybuchy pandemii napędza działalność człowieka. (Fot. Getty Images)
Bez 'sejsmicznej zmiany' we wspólnej batalii z chorobami zakaźnymi kolejne pandemie będą nawiedzać świat częściej, rozprzestrzeniać się szybciej, mocniej szkodzić gospodarce i zabijać więcej ludzi niż Covid-19 - ostrzegają międzynarodowi eksperci na forum ONZ.
Reklama

"Ucieczka przed epoką pandemii jest możliwa, ale będzie to wymagało zmiany sejsmicznej w podejściu, od reakcji do zapobiegania" - argumentują badacze.

Ogłoszony wczoraj raport opiera się na pracach Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemów (IPBES). Koncentrowały się one m.in. na degradacji przyrody spowodowanej pandemią.

"Niebezpieczeństwo rośnie szybko" - podkreślają eksperci działającej pod auspicjami ONZ platformy dla ponad 130 rządów, która zajmuje się problematyką środowiska. Każdego roku ludzkość stoi w obliczu ponad pięciu nowych chorób mogących potencjalnie wywołać pandemię.

"Covid-19 jest co najmniej szóstą pandemią od czasu wielkiej pandemii grypy w roku 1918, znanej też jako grypa hiszpańska" - podkreślono w opracowaniu 22 ekspertów.

Specjaliści zwrócili uwagę, że nowa choroba ma swoje korzenie w drobnoustrojach przenoszonych przez zwierzęta, tak jak w przypadku wszystkich pandemii. Jej wybuch napędzała jednak działalność człowieka.

"Ta sama działalność człowieka, która powoduje zmiany klimatyczne i zanikanie różnorodności biologicznej, rodzi ryzyko pandemii poprzez wpływ na nasze środowisko. Zmiany w sposobie użytkowania ziemi, ekspansja i intensyfikacja rolnictwa, niezrównoważony handel, produkcja i konsumpcja niszczą przyrodę i zwiększają kontakt między dzikimi zwierzętami" - tłumaczył dr Peter Daszak, kierujący warsztatami IPBES.

W opinii ekspertów, ryzyko pandemii można znacznie zmniejszyć przez większą dbałość o obszary chronione i ograniczenie działalności człowieka powodującej utratę różnorodności biologicznej. To z kolei zmniejszy kontakty między dzikimi i gospodarskimi zwierzętami, a także ludźmi, co pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się nowych chorób.

"Mamy coraz większe możliwości zapobiegania pandemiom. Nasze podejście uległo jednak w istocie stagnacji. Wciąż polegamy na próbach powstrzymywania i kontrolowania chorób po ich pojawieniu się za pomocą szczepionek i leków. Możemy uciec od epoki pandemii, ale wymaga to dużo większego skupienia się na zapobieganiu, a nie tylko reagowaniu" - wyjaśnił Daszak, będący też prezesem EcoHealth Alliance, organizacji pozarządowej chroniącej ludzi, zwierzęta i środowisko przed chorobami zakaźnymi.

Z szacunków ekspertów wynika, że skutki gospodarcze pandemii są stukrotnie wyższe niż przewidywane koszty jej zapobiegania. Jak oceniają, obecnie u ssaków i ptaków odkryto ok. 1,7 mln nieznanych wirusów. 850 tys. z nich może potencjalnie zakazić ludzi.

Czytaj więcej:

"Guardian": Niszczenie środowiska naturalnego doprowadzi do kolejnych pandemii

Naukowcy: Pandemie i epidemie mogą nasilać niechęć do "innych"

Naukowcy z UK: Dziesiątki gatunków zwierząt podatne na Covid-19

Celowe zarażanie koronawirusem: Naukowcy w UK przyspieszają prace nad szczepionką

Naukowcy: Maseczki i dystans obniżają o 1 000 razy siłę koronawirusa

  Komentarze
  • Puszcza cos
   31 października 2020, 09:57

   w powietrze biologicznego albo chemicznego i tyle, NA YOUTUBE jest pełno filmow w które pokazuja przygotowania do WOJNY ! ZA NASZYMI PLECAMI

  • Osa
   31 października 2020, 10:24

   Smiac mi się chce jak czytam o ochronie srodowiska, i zwykli ludzie są obarczani wina. Tak zgodze sie my jako konsumęci. Ale zadajmy sobie pytanie kto nam to wmowił że tak lepiej i bezpieczniej.? Rzady i producenci, to oni. My jestesmy zwykli konsumenci produktow. Np. Kto zarabia kupe kasy na produkcji paliw, plastikowych opakowan, nawozow.... Itd. My nie mamy wyjscia musimy to uzywac. Kiedys napoje kupowało sie w szkłach, zywnosc w sklepach zawijano w papier. Potem wmawiano nam że to nie zdrowe i trzeba w plastiku. Teraz robia znów wmawiaja nam choroby które istnieja od pokolen.  • Taka prawda
   31 października 2020, 10:34

   Nie wiem jaka broń zostanie użyta w 3 wojnie światowej, ale wiem, że 4 będzie na kamienie i patyki"
   Albert Einstein

  • Fan clarksona
   31 października 2020, 10:37

   Yponoć wybuch wulkanu..zapasy sie przyadza i maski...

  • $
   31 października 2020, 11:40

   No nie dziwne że ostrzegają jak będą osobiście wdrażać NWO

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.01.2021
  GBP 5.152 złEUR 4.547 złUSD 3.751 złCHF 4.221 zł

  Sport


  Sport

  Reklama