Menu

OECD: Polscy nauczyciele jednymi z najgorzej opłacanych w Europie

OECD: Polscy nauczyciele jednymi z najgorzej opłacanych w Europie
OECD tłumaczy trudną sytuację polskich nauczycieli faktem, że w Polsce wydaje się procentowo zbyt mało na edukację. (Fot. Getty Images)
OECD w swoim najnowszym raporcie ('Education at a Glance 2020') powstanowiła zestawić ze sobą wszystkie europejskie kraje i sprawdzić, jak wygląda sytuacja zarobków nauczycieli. Polscy nauczyciele znaleźli się na dole listy - na 5. miejscu od końca.
Reklama

Aby raport był wiarygodny, w analizie uwzględniono nayczycieli, którzy przepracowali 15 lat w zawodzie, a dane zarobkowe podano w dolarach, uwzględniając dodatkowo siłę nabywczą w każdym z krajów Europy.

Ranking wykazał, że przeciętny nauczyciel szkoły podstawowej w Polsce zarabia 27 879 dolarów rocznie, co odpowiada 60 proc. średniej unijnej. Odrobinę mniej zarabiają tylko nauczyciele w Czechach, Grecji, na Słowacji oraz na Węgrzech. W tym ostatnim kraju sytuacja finansowa nauczycieli znacznie odbiega od unijnej średniej.

Jak wskazują eksperci, w rzeczywistości rożnice w zarobkach mogą być jeszcze większe, ponieważ unijna średnia nie oddaje pełnego obrazu sytuacji. I tak - jako przykład - podaje się nauczycieli w Niemczech, których roczne wynagrodzenie jest przeciętnie sześć razy wyższe. W przypadku nauczycieli ze Szwajcarii róznica jest aż dziesiąciokrotna.

Przeciętny nauczyciel w Niemczech może obecnie liczyć na 6-krotnie wyższe zarobki niż nauczyciel w Polsce, a różnica ta - według OECD - będzie się pogłebiać. (Fot. Getty Images)

Badanie OECD wykazało również, że Polska znajduje się znacznie poniżej unijnej średniej pod kątem wydatków na edukację. Sytuacja wygląda równie źle, jeśli zamiast średniej UE zastosujemy średnią OECD.

Kraje, w których zarobki nauczycieli są najwyższe w Europie to obecnie Luksemburg, Niemcy, Holandia, Finlandia, Dania, Francja i Irlandia. 

Z raportem w całości można zapoznać się na oficjalnej stronie OECD (link).

Czytaj więcej:

Brytyjscy milionerzy apelują o podniesienie im podatków. Chcą pomóc krajowi

OECD: UK najsilniejszą gospodarką, którą pandemia dotknęła najdotkliwiej

Koniec abolicji podatkowej dla Polaków pracujących za granicą?

Polscy uczniowie chcą psychologa w każdej szkole

  Komentarze
  • Boryslaw Pupka
   27 września, 14:20

   Liczba nauczycieli w Polsce 520 tys, liczba nauczycieli w Niemczech 680 tys. O poziomie szkolnictwa, zwlaszcza wyzszego nie ma nawet co wspominac.

  • Sprawiedliwy
   27 września, 14:30

   Bo to stalinowska,ciagle rozczeniwa banda wyksztaciuchow,przekupna banda.Jak im sie nie podoba placa i kilka mcy ulopow w ciagu roku niech ida do innej pracy ale wyjada na wchod do diabla ktoremu sluza.Ta sluzalacza banda zawsze niszczyla dobrych uczniow faworyzujac miernoty z czerwonych domow.Apge satanas polska tzw klika nauczycielska pod wodza stalinowca.

  • Maniek kwadrat
   27 września, 15:34

   Jaka praca taka płaca A to że nauczyciele zarabiają mało wcale nic nie znaczy że inni zarabiają więcej w Polsce wszyscy zarabiają mniej od średniej unijnej więc o co chodzi wszyscy zarabiamy mniej i jakoś żyjemy

  • Xmen
   27 września, 16:54

   Grzegorz Marek Greg przykro stwierdzić ale wszystko co napisałeś to bzdury. A na ten tekst-legendę o 18 godzinach tygodniowo to chyba już tylko umysłowo grubo poniżej średniej mogą się złapać. Walnij lufę i wyluzuj.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Reklama