Menu

Prezydent Francji: Łukaszenka musi odejść

Prezydent Francji: Łukaszenka musi odejść
Białoruska opozycja liczy na zaangażowanie Francji w walkę o wolną Białoruś. (Fot. Getty Images)
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka 'musi odejść' - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej gazety 'Le Journal du dimanche'.
Reklama

"To, co dzieje się na Białorusi, to kryzys władzy, władzy autorytarnej, która nie może zaakceptować logiki demokracji i która utrzymuje się siłą. To jasne, że Łukaszenka musi odejść" - podkreślił Macron.

Prezydent Francji podkreślił również, że jest "pod wrażeniem odwagi demonstrantów" na Białorusi. "Wiedzą, jakie ryzyko podejmują, a mimo to kontynuują działania na rzecz demokracji w tym kraju" - dodał Macron.

Macron wskazał, że większość demonstrantów nie kwestionuje wyjątkowo bliskich relacji ich kraju z Rosją. Francuski przywódca przypomniał, że 14 września rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który tego samego dnia spotkał się w Soczi z Łukaszenką. "Powiedziałem Putinowi, że Rosja ma poważną rolę do odegrania i rola ta może być pozytywna, jeśli tylko nakłoni Łukaszenkę do uznania prawdy urn wyborczych i zwolnienia więźniów politycznych" - przekazał Emmanuel Macron. "To było przed dwoma tygodniami, a więc nie tak dawno" - dodał.

Na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko Łukaszence. (Fot. Getty Images)

W przyszłym tygodniu Emmanuel Macron złoży swoją pierwszą wizytę na Litwie i Łotwie, dwóch państwach bałtyckich, które liczą na jego wsparcie w obliczu kryzysu politycznego na Białorusi i rosyjskiej presji.

Unia Europejska nie uznała wyboru Łukaszenki, a Litwa udzieliła schronienia liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej.

Według władz w Paryżu, "nie jest wykluczone" spotkanie Macrona w Wilnie z białoruską opozycją. Swiatłana Cichanouska przekazała w czwartek dziennikowi "Le Figaro", że ma duże oczekiwania wobec prezydenta Macrona.

"Chcemy, aby prezydent Francji zaangażował się w przełamanie impasu na Białorusi i pełnił rolę mediatora. Emmanuel Macron musi mówić głośniej, dużo od niego oczekujemy" – podkreśliła Cichanouska.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je Łukaszenka.

Czytaj więcej:

UE nie uzna Łukaszenki za prezydenta Białorusi

Raab: Potajemna inauguracja Łukaszenki jeszcze bardziej go dyskredytuje

USA, Kanada i UK nałożą sankcję na Białoruś

  Komentarze
  • Gavroche
   27 września, 11:31

   Ha,ha,ha !!! Miłośnik staroci śmie pouczać Łukaszenkę co do demokracji !!! Od ponad 2-óch lat "żółte kamizelki" wyrażają w swoisty sposób dla francuskiej demokracji !!! Reżim Macrona pacyfikuje krwawo za każdym razem demonstrujących a komitet centralny jewro-kołchozu nie widzi w tym nic,co by łamało praworządność !!! Leje ludzi zgodnie z wartościami europejskimi !!! Bezczelny kabotyn i tak niedługo skończy na śmietniku polityki !!!

  • Marcel Psikuta
   27 września, 12:33

   Lukaszenka jaki jest kazdy widzi i zgadza sie, ze powinien odejsc. Ale... facet ma jaja. WHO zaoferowalo mu 92mln$ za to, zeby oglosic lockdown. Odrzucil oferte. Nastepnie Miedzynarodowy fundusz walutowy (IMF) i ONZ podnioslo oferte kilkukrotnie... rowniez odrzucil oferte tlumaczac, ze nie bedzie na smyczy Zachodu. W Hiszpani, Wloszech , USA czy Brazylii umarlo dziesiatki tysiecy ludzi a na Bialorusi???.. 813 przez pol roku, tyle ile jeszcze niedawno codziennie umieralo w UK. Covid nie jest taki grozny jak sie straszy. Umieralnosc na poziomie 0.05%. Swinska grypa w 2009/2010 miala umieralnosc na poziomie 0.02 % i nie bylo Lockdawn czy restrykcji

  • Ultravox2010
   27 września, 13:43

   A ja popieram Makarona nie tylko w kwestii Bialorusi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Reklama