Menu

University of Oxford: Igrzyska w Japonii droższe niż kiedykolwiek

University of Oxford: Igrzyska w Japonii droższe niż kiedykolwiek
Organizacja igrzysk w Tokyo kosztowała znacznie więcej niż zakładano, a same igrzyska wciąż się nie odbyły. (Fot. Getty Images)
Igrzyska olimpijskie w Tokio są już najdroższymi letnimi w historii, a koszty mają jeszcze wzrosnąć – wynika z badań przeprowadzonych na University of Oxford.
Reklama

Głównym autorem badań jest Bent Flyvbjerg, a całość opracowania zostanie opublikowana w połowie września. Z powodu pandemii koronawirusa olimpijska rywalizacja w japońskiej stolicy została przełożona o rok i ma się rozpocząć 23 lipca 2021.

Według raportu, wydatki dotyczące organizacji igrzysk w Tokio sięgają 15,84 mld dolarów, przewyższając już teraz najdroższe igrzyska w Londynie w 2012 roku (14,95 mld dol.). Tymczasem organizatorzy z Tokio oficjalnie twierdzą, że wydali 12,6 mld dol., chociaż nie brakuje opinii, że rzeczywiście przeznaczono już dwa razy więcej. Niektóre wydatki są jednak pomijane w analizie Oksfordu.

"Nasze szacunki są ostrożne, ponieważ istnieje wiele ukrytych kosztów. I jest też wiele kosztów, których zdecydowaliśmy się nie uwzględniać, gdyż jest to zbyt skomplikowane. Uwzględniamy rzeczy, dla których możemy uzyskać najbardziej wiarygodne dane. W ten sposób postępujemy w przypadku każdego badanego miasta" – wyjaśnił Flyvbjerg.

Kiedy siedem lat temu Japończycy zostali organizatorami igrzysk, podawali, że będzie to ich kosztować 7,3 mld dol.

Analiza ekonomisty ze szkoły biznesu University of Oxford (Said Business School) stwierdza również, że – porównując np. do igrzysk w 2012 i 2016 roku – wydatki rosną, pomimo twierdzeń Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o cięciu kosztów.

Flyvbjerg zamieścił w dokumencie wiele przyczyn rosnących kosztów oraz ich przekroczenia, a także zaproponował rozwiązania dla MKOl. Podkreślił, że zdecydowaną większość wydatków ponoszą rządy krajów, a MKOl wnosi tylko niewielką część.

Czytaj więcej:

Tokio: Organizatorzy oburzeni połączeniem loga igrzysk z koronawirusem

Tokio: Igrzyska albo w 2021 albo w ogóle

Tokio: Igrzyska mogą się odbyć przy ograniczonej liczbie kibiców

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.12.2020
  GBP 4.990 złEUR 4.477 złUSD 3.737 złCHF 4.123 zł

  Sport


  Sport

  Reklama