Menu

Wpłynęły już 164 protesty wyborcze. Najwięcej z zagranicy

Wpłynęły już 164 protesty wyborcze. Najwięcej z zagranicy
Po godz. 16:00 protest można wysłać za pośrednictwem poczty do dzisiaj do północy; decyduje data stempla pocztowego. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj do południa do Sądu Najwyższego wpłynęły 164 protesty przeciwko ważności wyborów prezydenckich. Ponad połowa z tych protestów została skierowana do SN z zagranicy.
Reklama

Protest wyborczy osobiście można złożyć w siedzibie SN do dzisiaj do godz. 16:00 czasu polskiego, bo wówczas kończą się godziny urzędowania sądu. Po godz. 16:00 protest można wysłać za pośrednictwem poczty do dzisiaj do północy; decyduje data stempla pocztowego.

Protest przeciwko wyborowi prezydenta RP wnosi się do SN nie później niż w ciągu trzech dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą. PKW podała oficjalne wyniki wyborów w poniedziałek na wieczornej konferencji prasowej.

"Ogłoszenie wyniku wyborów otworzyło termin na wnoszenie protestów wyborczych do Sądu Najwyższego. Zatem protesty przeciwko ważności wyboru prezydenta RP w 2020 r. można składać do 16 lipca 2020 r. Przypominamy, że protest może dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego w I turze 28 czerwca br., jak i w czasie ponownego głosowania w II turze 12 lipca br." - przekazywał SN.

Prawo wniesienia protestu przysługuje przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej, pełnomocnikowi wyborczemu oraz wyborcy, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. "Protest wniesiony przez osobę do tego nieuprawnioną (np. wyborca nieumieszczony w spisie wyborców, partia polityczna, zastępca przewodniczącego właściwej komisji wyborczej, stowarzyszenie, organizacja, itd.) zostanie pozostawiony bez dalszego biegu" - podawał SN.

Uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta SN podejmuje w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. SN rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW.

Czytaj więcej:

Ambasada w UK ostrzega przed fotomontażem z fałszywą kartą do głosowania

Oficjalne wyniki wyborów w UK: Potężna przewaga Trzaskowskiego

Wybory 2020: Jak wnosić protesty wyborcze?

Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem Polski

Konsul: W Londynie nie wpłynął na razie żaden protest wyborczy

  Komentarze
  • Darek
   16 lipca 2020, 18:12

   teraz KO-PO kombinuje np pokazujac ze ktos mogl dwa razy glosowac bedac w innym miescie i byc na liscie u siebie kto takie rzeczy z obywateli sprawdza juz to jest szyte grubymi nicmi

  • Antek
   16 lipca 2020, 18:26

   Bu Raki, nawet przegrać nie umieją, mam nadzieje ze wam się Polska odwdzięczy..

  • Polak Patriota
   16 lipca 2020, 19:56

   Co za Żenada Protesty. Trzeba umieć się pogodzić z porażka , widocznie dla niektórych jest to zbyt trudne
   Co za wstyd

  • Nuno
   17 lipca 2020, 17:02

   Faktycznie macie ,,bezobjawowa inteligencje,,.Nikt nie podwaza wyniku! Wybory odbyly sie jak wRosji Putinowskiej!!! Obchodzi Was tylko ,,,ochlap ze stolu Pana,,( 500+,300+ it'd....)

  • Bez Karty
   20 lipca 2020, 14:41

   Ja dostalem karte do glosowania dzien po wyborach w pierwszej turze oraz 3 dni po drugiej turze. Brawo Demokracja !!! #LondynNieMozeGlosowaC

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama