Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tour de France: Prezydent Macron praktycznie przesądził losy wyścigu

Tour de France: Prezydent Macron praktycznie przesądził losy wyścigu
Tour de France jest jedyną wielką imprezą sportową tego lata, która nie została jeszcze oficjalnie odwołana. (Fot. Getty Images)
We wczorajszym orędziu prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział m.in. zakaz organizacji imprez masowych do połowy lipca z powodu pandemii. To praktycznie uniemożliwia rozpoczęcie kolarskiego wyścigu Tour de France zgodnie z planem, czyli 27 czerwca.
Reklama
Reklama

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przełożenie wyścigu o miesiąc. Już wcześniej organizatorzy wykluczyli możliwość przeprowadzenia go bez udziału publiczności. Zapowiadali, że ostateczną decyzję co do losów TdF podejmą do 15 maja.

W weekend natomiast francuskie media informowały, że prawdopodobną datą jego rozpoczęcia będzie 25 lipca. Według dziennika "Le Parisien" organizatorzy rozmawiali już z gospodarzami miast etapowych na temat przesunięcia rywalizacji ze względu na pandemię koronawirusa.

Zgodę na wyścig w innym terminie muszą wyrazić nie tylko miasta, ale także francuskie służby sanitarno-epidemiologiczne oraz Międzynarodowa Unia Kolarska.

We Francji od 17 marca obowiązuje kwarantanna. Można wychodzić z domu wyłącznie do pracy, po zakupy lub do lekarza. Początkowo zaplanowana na dwa tygodnie, została już przedłużona do 11 maja.

Macron zapowiedział m.in. zakaz organizacji imprez masowych do połowy lipca. (Fot. Getty Images)

Wagę Tour de France jako imprezy numer 1 w kalendarzu kolarskim podkreślają wszystkie ekipy elity. Dla wielu z nich ściganie we Francji stało się kwestią dalszej egzystencji. Z powodu zawieszenia sezonu, co nastąpiło w połowie marca, wiele grup poniosło już duże straty finansowe, muszą redukować etaty i obniżać pensje.

Jak oceniają specjaliści, czas potrzebny do zbudowania formy na "Wielką Pętlę" to minimum sześć i pół tygodnia.

"Kolarze muszą wyjechać na szosy najpóźniej 10 maja, oczywiście jeśli warunki na to pozwolą" – obliczył szef ekipy Arkea-Samsic Emmanuel Hubert. Obecnie jest to bardzo utrudnione. We Francji, Włoszech i Hiszpanii zawodnicy nie mogą trenować na zewnątrz ze względu na zagrożenie wirusem.

Tour de France jest jedyną wielką imprezą sportową tego lata, która nie została jeszcze odwołana. Piłkarskie mistrzostwa Europy czy igrzyska olimpijskie w Tokio przełożono na rok 2021. To daje więcej pole na ewentualną zmianę terminu wyścigu.

Czytaj więcej:

Francję czeka największa recesja od 1945 roku

Liga francuska: Kluby obniżają zarobki piłkarzy

Francja: Macron przedłuża kwarantannę do 11 maja

Media: Liga francuska chce wznowić rozgrywki w czerwcu

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama