Menu

Wkrótce ruszy program pomocowy dla samozatrudnionych

Wkrótce ruszy program pomocowy dla samozatrudnionych
Wkrótce ruszy program pomocowy dla samozatrudnionych. (Fot. Getty Images)
Już wkrótce będzie można ubiegać się o dofinansowanie za pośrednictwem programu COVID-19, który skierowany jest do osób prowadzących działalność na własny rachunek. Dotacja w wysokości 80% średnich miesięcznych zysków z ostatnich trzech lat może wynieść maksymalnie do 2 500 funtów.
Reklama
Reklama

Na stronie gov.uk już znajdują się wszystkie informacje o systemie pomocy dla osób samozatrudnionych: Claim a grant through the coronavirus (COVID-19) Self-employment Income Support Scheme.

Na razie nie można jeszcze aplikować. HMRC skontaktuje się z osobami, którym przysługiwać będzie pomoc i zaproponuje złożenie aplikacji online. Nie należy także kontaktować się z HMRC, ponieważ dodatkowo obciąży to pracowników i znacznie opóźni proces wprowadzenia programu w życie.

Po otrzymaniu aplikacji przez HMRC, każdy wnioskodawca otrzyma potwierdzenie wraz z informacją czy kwalifikuje się do otrzymania pomocy finansowej oraz w jakiej wysokości, razem z informacjami dotyczącymi wpłaty.

Osoby ubiegające się o tax credit muszą uwzględnić kwotę pomocy udzielonej w ramach programu w swoim miesięcznym rozliczeniu. Wszystkie pieniądze z racji tego schematu  podlegają opodatkowaniu i muszą być wykazane w deklaracji podatkowej do stycznia 2022 roku.

Na pomoc rządową mogą liczyć samozatrudnieni zarabiający poniżej 50 000 rocznie. (Fot. Getty Images)

Co najmniej połowa dochodów osoby samozatrudnionej musi pochodzić z działalności, której rozliczenie zostało dokonane w zeznaniu podatkowym złożonym w styczniu 2018-19. Dotyczy to także osób, które nie dotrzymały terminu złożenia wniosku. Mają one cztery tygodnie na rozliczenie się, by nadal kwalifikować się do programu.

Program jest otwarty dla osób zarabiających poniżej 50 000 funtów rocznie. Progu tego nie przekracza 3,8 miliona z 5 milionów osób zarejestrowanych jako osoby samozatrudnione.

W przeciwieństwie do programu dla pracowników zatrudnionych, osoby prowadzące działalność na własny rachunek mogą nadal pracować po otrzymaniu wsparcia.

Pieniądze, datowane do marca, trafią bezpośrednio na konta bankowe wnioskodawców, ale dopiero w czerwcu.

Programem objęte zostały osoby, które:

 • złożyły zeznanie podatkowe za rok podatkowy 2018–19
 • prowadziły działalność w roku podatkowym 2019-20
 • prowadzą działalność w czasie składania wniosku i zamierzają ją kontynuować (z wyjątkiem zachorowania na COVID-19)
 • zamierzają kontynuować działalność w roku podatkowym 2020–21
 • utraciły zyski z tytułu działalności z powodu COVID-19

Program nie obejmuje właścicieli firm, którzy wypłacają sobie dywidendę, ani osób, które dopiero niedawno przeszły na samozatrudnienie.

Jeśli ktoś skontaktuje się mailowo lub telefonicznie/sms podając się za pracownika HMRC oraz informując, że można już ubiegać się pomoc finansową lub, że przysługuje zwrot podatku i poprosi o skorzystanie z nadesłanego linka lub o podanie informacji takich jak: imię, nazwisko, detale karty lub bankowe - oznacza to, że jest to oszustwo.

Według oceny Resolution Foundation i Instytutu Studiów Fiskalnych (IFS), zapowiedziane działania będą kosztowały brytyjski rząd około 10 miliardów funtów.

Rząd zapewnia, że podobnie jak w przypadku finansowania przez państwo pensji osób na etacie, również system pomocy dla samozatrudnionych, w razie potrzeby, zostanie przedłużony.

Czytaj więcej:

Domowym finansom grozi demolka

Brytyjski rząd ogłosił program pomocy dla samozatrudnionych

Wielka Brytania stoi w obliczu kryzysu ubóstwa wśród dzieci

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama