Menu

Irlandia spodziewa się 15 tys. zakażeń do końca miesiąca

Irlandia spodziewa się 15 tys. zakażeń do końca miesiąca
Varadkar: Ok. 100 tys. osób, a może nawet więcej, może stracić pracę w ciągu najbliższych kilku tygodni. (Fot. Getty Images)
Rząd Irlandii zakłada, że liczba zachorowań na koronawirusa wzrośnie do końca miesiąca ze 169 obecnie do ok. 15 tysięcy - poinformował wczoraj p.o. premiera tego kraju Leo Varadkar. Przewiduje on, że pandemia będzie trwała przez wiele miesięcy.
Reklama
Reklama

"Spodziewamy się, że do końca miesiąca może być 15 tys. osób, które będą miały pozytywny wynik testu na Covid-19. Większość z nich nie będzie potrzebowała leczenia, ale część będzie musiała być hospitalizowana i musimy zapewnić, że nie stanie się to w tym samym czasie" - przyznał na konferencji prasowej Varadkar. Dotychczas w Irlandii z powodu koronawirusa zmarły dwie osoby.

Varadkar dodał, że ok. 100 tys. osób, a może nawet więcej, może stracić pracę w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wyraził też przekonanie, że banki będą wyrozumiałe dla posiadaczy kredytów hipotecznych, którzy stracą pracę i zaoferują im jakieś rozwiązanie.

Irlandia już zamknęła m.in. wszystkie puby i bary. (Fot. Getty Images)

Również wczoraj rzecznik irlandzkiego rządu zapewnił, że Dublin nigdy nie zamknie granicy z wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną - nawet, jeśli zamknięcie granic zewnętrznych UE zarekomenduje Komisja Europejska.

Jak wyjaśnił rzecznik, w pierwszej kolejności przewiduje się, że ograniczenia dotyczące podróży do UE, które nie są niezbędne, będą stosowane przez państwa strefy Schengen, przy czym państwa nienależące do tej strefy, takie jak Irlandia, będą mogły je również stosować.

"Rząd oceni propozycje w kontekście wspólnego obszaru podróżowania z Wielką Brytanią, a w szczególności wszelkie konsekwencje, jakie mogą one mieć dla przepływu osób na wyspie. W żadnym wypadku nie będzie rozważane zamknięcie granicy lądowej północ-południe" - podkreślił rzecznik, odnosząc się granicy między Irlandią a Irlandią Północną, na której nie ma kontroli granicznych.

Czytaj więcej:

Irlandia w trybie pilnym zamyka szkoły i ogranicza zgromadzenia

Irlandia zaleca ostrożność w związku z podróżami do wszystkich państw UE

Irlandia zamyka wszystkie puby i bary

Rząd UK wzywa przemysł: Przestawcie się na produkcję respiratorów

"The Guardian": Epidemia w UK może wymagać hospitalizacji 7,9 mln ludzi

Francja: Macron zapowiada zamknięcie granic w porozumieniu z UE

Johnson: Ludzie powinni unikać kontaktów, które nie są niezbędne

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama