Menu

Raport: Polacy wciąż wracają z Wielkiej Brytanii. Ile kosztuje przeprowadzka?

Raport: Polacy wciąż wracają z Wielkiej Brytanii. Ile kosztuje przeprowadzka?
Wielu Polaków podjęło decyzję o powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Z opublikowanego przez firmę Clicktrans.pl raportu wynika, że nasila się fala powrotów z emigracji. Badanie oparto na ponad 28 tys. zleceń przeprowadzkowych w latach 2011-2019, a jego wyniki pozwalają odpowiedzieć m.in. jaki jest średni koszt przeprowadzki i w jakich krajach najczęściej Polacy się na nie decydują.
Reklama

Tegoroczna edycja raportu Clicktrans.pl pokazała, że Wielka Brytania, Niemcy i Holandia znajdują się w czołówce krajów, do których Polacy najczęściej się przeprowadzają bądź się z nich wyprowadzają.

Wśród zleceń między Polską i Wielką Brytanią wyraźnie widać przewagę powrotów do kraju nad wyprowadzkami za granicę. W 2015 roku powroty do kraju stanowiły 55% przeprowadzek między Polską i UK, a w 2019 wyprowadzki do kraju stanowiły już prawie 90% zleceń przeprowadzkowych na trasie między Polską i UK.

"Od 2015 rośnie przewaga powrotów do kraju z Wielkiej Brytanii nad przeprowadzkami w tym kierunku. Obecny rok pokaże, czy Brexit, który po długim czasie negocjacji stał się faktem, w jeszcze większym stopniu zmusi Polaków do powrotu z emigracji" – przekazał Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Polacy chętnie korzystają z usług firm przeprowadzkowych. (Fot. Getty Images)

Odwrotną sytuację widać m.in. na trasach między Polską a Hiszpanią. W 2019 roku wyprowadzki z Polski do Hiszpanii stanowiły 57,5% zleceń przeprowadzkowych między tymi krajami. Oznacza to, że więcej osób wyprowadziło się do Hiszpanii niż wróciło z niej do kraju.

Za przeprowadzki międzynarodowe Polacy płacili średnio 2 203 zł przy wyprowadzce z Polski (17% więcej) i 2 224 zł przy powrocie do kraju (15% więcej). Wyższe ceny transportu nie są zaskoczeniem ze względu na rosnącą inflację i generalny wzrost cen towarów i usług - zauważają autorzy raportu.

"Raport Przeprowadzki 2019" to czwarta edycja raportu na temat przeprowadzek Polaków na terenie Europy. Raport został opracowany na podstawie ponad 28 tys. zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w latach 2011-2019. Szczegółowe informacje, wnioski oraz wykresy zawarte zostały w pełnej wersji raportu.

Czytaj więcej:

Coraz więcej ludzi wyjeżdża z Londynu do mniejszych miast

"Financial Times": Polacy wracają do kraju skuszeni "boomem gospodarczym"

  Komentarze
  • Firma
   8 lutego, 17:46

   Kiedyś też chciałam zostać do czasu aż zachorowałam, przez błąd GP żyję w męczarniach i bólach już parę lat... Choroba lawinowo ciągnie kolejne choroby... Leków ile biorę to zliczyć się nie da. Operacji też tu parę miałam, wszystkie nieudane.W szpitalu rozkładają ręce.Wola pożyć jeszcze normalnie w Pl niż męczyć się tutaj w bólach. Ostatnio byłam z synem w GP syn w szkole zaraził się grzybica skóry (dali mu koszulkę szkolna po tym jak było mu niedoborze...) a GP do mnie że to sucha skóra i dała krem nawilżający i maść na alergie po kilku dniach to plamy były dalej już jak za koszulke ...

  • Panoramix
   8 lutego, 19:08

   Bzdura fake news

  • Mazi
   8 lutego, 21:35

   po co wracac, nic tam nie ma

  • J23
   9 lutego, 10:46

   Jak to po co wracac??!! Bo tam wlasnie jest Polska, czy to nie wystarczy? Jesli ktos tego nie rozumie to niech nigdy nie wraca!

  • Ha
   9 lutego, 11:53

   Wracamy-----po resztę rzeczy!

  • Gość
   9 lutego, 11:59

   @j23 Polska to my a nie teren :) @ mazi racja a do czego ;)

  • Janusz Birmingham
   9 lutego, 14:02

   Na szczęście dużo patologii polskiej wyjedzie lub deportują po nowym roku swoją drogą to wiele ludzi wyjeżdża ze względu na dziadostwo które tutaj się robi z dnia na dzień jest coraz gorzej, tylko ktos bez mózgu tego nie zauważy i będzie opowiadał że żyje w raju,osobiscie również wyjezdzam jak najszybciej będę mógł.

  • Kornik
   9 lutego, 16:17

   Zamykajac rozdzial UK raczej nie bedziemy zabierac rzeczy przypominajacych o emigracji. Po co nam meble, sofy, lozka, lodowka, pralka etc. Kupujemy samochod z kierownica z lewej strony (jest tu troche takich) i pakujemy rzeczy osobiste, laptopy, troche ubran i wyposazenia kuchni a reszte rzeczy rozdajemy

  • Puknij sie w ten pusty
   9 lutego, 17:42

   beret J23 i przeczytaj 100 razy co napisałes , pozniej pomysl czy wystarczy ci to do przezycia , no chyba ze zyjesz pod mostem jak zwykły menel

  • @Do Janusz Birmingham
   10 lutego, 08:30

   Czyli zaliczasz się do tych pierwszych, bo też wyjeżdżasz.

  • Daniel z Warszawy
   11 lutego, 11:59

   Drodzy polskojezyczni Brytyjczycy z UK, jesli chcecie, w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej bedziemy wam wysylac do UK chleb i zolty ser. Podajcie tylko adres.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama