Menu

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Niemczech i Kanadzie

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Niemczech i Kanadzie
Wirus rozprzestrzenia się z dnia na dzień w coraz szybszym tempie. (Fot. Getty Images)
Przedstawiciele publicznej służby zdrowia prowincji Ontario w Kanadzie potwierdzili oficjalnie, że mężczyzna, u którego wstępnie diagnozowano koronawirus 2019-nCoV, jest nim zarażony. Drugą osobą z koronawirusem może być żona pacjenta. Przypadek wirusa potwierdzono również w Niemczech. 'Zaraził się nim mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii' - poinformowano.
Reklama

Jak poinformował bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL), stan kliniczny pacjenta z Niemiec jest dobry. "Został on odizolowany i cały czas monitorowany jest jego stan zdrowia" - zapewnił LGL.

Według LGL, osoby, które miały bliski kontakt z pacjentem, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych symptomach choroby, drogach zakażenia i działaniach profilaktycznych.

Bawarskie ministerstwo zdrowia i LGL zapowiedziały na dziś konferencję prasową, podczas której mają podać więcej informacji. Rzecznik ministerstwa podkreślił, że obecnie - w ocenie służb medycznych i sanitarnych - ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w Bawarii jest niewielkie.

Niemcy są drugim, po Francji, krajem Europy, w którym pojawił się nowy koronawirus.

Wiele krajów zdecydowało się na wprowadzenie obowiązkowej kontroli osób, które podróżują z Chin. (Fot. Getty Images)

Szef służby zdrowia Ontario dr David Williams poinformował z kolei, iż w szpitalu Sunnybrook w Toronto znalazł się pacjent, który w środę w ubiegłym tygodniu przyleciał z Wuhan w Chinach. Mężczyzna ten poczuł się źle po podróży, jego rodzina wezwała pogotowie, które przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności przewiozło go w czwartek do szpitala. Po tej wstępnej diagnozie czekano na potwierdzenie dodatkowych testów prowadzonych w laboratorium National Collaborating Centre for Infectious Diseases, które mieści się w Winnipeg i właśnie tę ostateczną diagnozę dziś przekazano.

Żona chorego mężczyzny przebywała odizolowana w domu od chwili przylotu z Chin. W jej przypadku diagnoza jest wstępna, ostateczne potwierdzenie z laboratorium w Winnipeg, dopiero jest oczekiwane. Ponieważ kobieta nie ma objawów choroby, przebywa nadal w domu.

Pod obserwacją przebywa na terenie prowincji Ontario kolejnych 19 osób, większość z nich w Toronto; przebywają w szpitalach, w izolatkach. W przypadku innych 15 osób wykluczono obecność koronawirusa.

W Chinach potwierdzono już blisko 2 800 przypadków zarażenia nowym wirusem, który – jak się przypuszcza – pojawił się pod koniec ubiegłego roku w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei. W wyniku zakażenia zmarły jak dotąd 82 osoby.

Czytaj więcej:

ECDC: 2 744 przypadków koronawirusa na świecie, 80 zgonów

Co czwarty przypadek zakażenia wirusem Wuhan "jest poważny"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama