Menu

Martyna Wojciechowska w ogniu krytyki za słowa o Blue Monday

Martyna Wojciechowska w ogniu krytyki za słowa o Blue Monday
Wojciechowska: "Większość z nas nie ma odwagi zmienić swojego uporządkowanego życia". (Fot. Getty Images)
Fani poczuli się dotknięci tym, co Martyna Wojciechowska napisała na Instagramie o najgorszym dniu w roku. Sugerują, że podróżniczka uderza w osoby zmagające się z depresją.
Reklama
Reklama

Określenie Blue Monday wprowadził w 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall. Za pomocą wymyślonego przez siebie wzoru matematycznego obliczył, w który dzień w roku zmagamy się z najgorszym samopoczuciem.

Jego teorię szybko uznano za pseudonaukową, jednak termin się przyjął. Wiele polskich gwiazd odniosło się w swoich mediach społecznościowych do tego ponurego "święta". Jedną z nich jest Martyna Wojciechowska, której wpis spotkał się z ostrymi reakcjami internautów.

"Dziś statystycznie najwiecej osób popełni samobójstwo. W Polsce każdego dnia odbiera sobie życie 15 osób! To więcej niż ginie w wypadkach drogowych. Zima, nowy rok trwa już wystarczająco długo, żeby przekonać się, że niewiele się zmieniło, a miało być całkiem inaczej... A ja się zastanawiam, ile pragnień potrafimy wypowiedzieć tak łatwo, jakby od niechcenia, a potem nie robimy nic, żeby je zrealizować? A może nie chcemy tego tak naprawdę? Większość z nas nie ma odwagi zmienić swojego uporządkowanego życia. I szukamy wytłumaczenia, dlaczego tego nie zrobiliśmy. Bo przecież zawsze łatwiej powiedzieć, że owszem, o czymś tam myślałam, ale przeszkodziło mi... No właśnie, co? Zdrowie, dziecko, obowiązki, rozsądek, pogoda... Niepotrzebne skreślić. M." - napisała wczoraj podróżniczka.

Ten wpis wywołał burzę w sieci. (Fot. Instagram/martyna.world/screenshot)

Wiele osób w komentarzach zgodziło się z dziennikarką, jednak znaleźli się i tacy, których jej słowa zabolały. "Nie wiem, czy druga część tego wpisu nie jest własnie ciosem w tych, co mają doła dzisiaj, to chyba nie pomaga. Jakoś dziwnie to kontrastuje z informacją o samobójstwach" - brzmiał jeden z komentarzy.

"Osoby z depresją czy innymi zaburzeniami psychicznymi nie mają siły nawet wstać z łóżka, więc brzmi to trochę jak wypominanie tego, że nie są produktywni" - można przeczytać w kolejnym. 

W innym komentarzu ktoś napisał: "Depresja to choroba. Na raka też pomoże spacer?". Pojawił się też głos sugerujący, że Wojciechowska wypowiedziała się w sprawie, która jest zbyt skomplikowana, by ją zestawiać ze zjawiskiem Blue Monday. "Temat jest dużo bardziej złożony, a Twój post Martyno, choć cię uwielbiam, dziś nie do końca mi się podoba w tej formie" - napisała jedna z fanek gwiazdy.

"Depresja to choroba. Na raka też pomoże spacer?" - skomentował jeden z internautów.

Internauci wskazywali, że nie powinno się wrzucać do jednego worka pogody i obowiązków, które przeszkadzają w realizacji marzeń. Przypomnieli dziennikarce, że w życiu zdarzają się nieszczęśliwe wypadki i czasem to one uniemożliwiają realizację marzeń.

Pojawiły się także sugestie, że to Martyna Wojciechowska nie zamieściła wpisu osobiście: "Zupełnie niepodobny do Martyny, jakby nie ona pisała, tylko jakaś pusta laska, która nie wie, co to depresja, że zdrowy człowiek nie popełnia samobójstwa" - napisała jedna z osób.

Jak na razie Martyna Wojciechowska nie ustosunkowała się do tej krytyki. 

Czytaj więcej:

"Wprost": Najgorszy poniedziałek roku

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama