Menu

Rekordowy wzrost cen pochówku w Wielkiej Brytanii

Rekordowy wzrost cen pochówku w Wielkiej Brytanii
Koszty pogrzebowe w Wielkiej Brytanii są jednymi z najwyższych na świecie. (Fot. Getty Images)
Średni koszt przeprowadzenia podstawowego pogrzebu wzrósł w wielu regionach w ciągu ostatniego roku o niemal jedną dziesiątą (9 proc.) - poinformował ubezpieczyciel pogrzebowy SunLife. Zespół ekspertów oszacował, że średni koszt pochówku to obecnie ponad £4,4 tys.
Reklama

Zdaniem SunLife, największe wzrosty kosztu pochówku odnotowano w Walii (9,4 proc.), Midlands (9,6 proc.) oraz wschodniej Anglii (9,2 proc.).

Średni koszt pogrzebu to obecnie ok. £4,4 tys., ale jeśli weźmie się pod uwagę liczne dodatkowe opłaty, zakup kwiatów, wynagrodzenie dla duchownych i urzędników, a także ceny kremacji ciała, przeciętny wydatek rośnie do £9,4 tys.

Rządowy organ Competition and Markets Authority (CMA) prowadzi już oficjalne śledztwo w sprawie sytuacji na rynku pogrzebowym.

Opłata za miejsce pochówki jest najwyższa w Londynie. (Fot. Getty Images)

Wcześniej inspektorzy CMA wydawali liczne ostrzeżenia, wskazując, że firmy pogrzebowe opracowały techniki manipulacyjne dla rodzin w żałobie. Będący w złym stanie psychicznym klienci są bardzo podatni na sugestie, co wiele przedsiębiorstw wykorzystywało w swojej strategii finansowej.

Jak alarmuje ubezpieczyciel SunLife, koszty ubezpieczenia również rosną, bo sytuacja staje się zbyt niestabilna. "W sumie od 2010 r. koszty pochówku urosły o 65 procent" - wskazano. 

Najdroższym miejscem "do umierania" oficjalnie jest Londyn, gdzie koszt wynajmu miejsca na cmentarzu jest wyższy średnio o tysiąc funtów niż w jakimkolwiek innym mieście w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Zarzuty karne dla firm pogrzebowych w UK, które wprowadzają w błąd

  Komentarze
  • Ak
   8 stycznia, 21:27

   W takim razie powinna być możliwa darmowa kremacja w charakterze socjal- benefitu. Kremacja gratis, rodzina odbiera w metalowej puszce prochy i koniec na tym. Można rozsypać prochy gdzie się chce. Oczywiście jak kogo stać, to urna z prochami może być ze złota wysadzana brylantami a miejsce pochówku na prestiżowym cmentarzu w mauzoleum..

  • RainMan
   9 stycznia, 06:40

   Za mało płacą, żeby godnie żyć bez kożystania z benefitów. Ceny rosną z dnia na dzień. Za drogo umierać. Więc trzeba uciekać jak szczury z tonącego statku, bo co nam pozostało.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama