Menu

Ekolodzy w UK apelują: Nie kupujcie świątecznych swetrów

Ekolodzy w UK apelują: Nie kupujcie świątecznych swetrów
Brytyjczycy wydają krocie na świąteczne swetry. (Fot. Getty Images)
Szacuje się, że do końca grudnia Brytyjczycy zakupią nawet 12 milionów świątecznych swetrów, które założą tylko raz - informują eksperci z organizacji Hubbub. Zdaniem specjalistów, modne podczas świąt swetry są 'najgorszym możliwym przykładem fast fashion'.
Reklama

Organizacja charytatywna Hubbub zwróciła uwagę, że sezon świąteczny to czas bardzo przyjazny dla kompulsywnego kupowania niepotrzebnych rzeczy. Wskazano, że już teraz w szafach Brytyjczyków zalega 65 mln sztuk świątecznej odzieży, której nigdy nie założą.

Aktywiści sprawdzili w tym roku 108 różnych swetrów z 11 najpopularniejszych sklepów. Udowodniono, że 95 procent z nich wykonano w całości lub częściowo z tworzyw sztucznych.

"12 mln swetrów, które kupią do końca roku Brytyjczycy, znacznie zwiększą obecność cząstek plastiku w powietrzu" -  ostrzeżono.

Noszenie świątecznych swetrów to brytyjska tradcyja. (Fot. Getty Images)

Jednym ze składników świątecznych swetrów jest akryl, który w trakcie prania uwalnia do atmosfery 730 tys. szkodliwych mikrocząstek - aż pięć razy więcej niż poliester z bawełną i 1,5 razy więcej niż sam poliester. Wyniki te potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth.

Aktywiści Hubbub sugerują, aby nie kupować nowych swetrów, tylko wykorzystać te, które możemy już posiadać. Zachęcają także do dzielenia się dodatkowymi sztukami świątecznej odzieży ze znajomymi.

"Nie chcemy, aby ludzie rezygnowali z zabawy podczas świąt, ale naprawdę istnieje wiele sposobów na to, aby taka zabawa odbywała się bez dodatkowych zakupów" - zwróciła uwagę Sarah Divall z Hubbub.

"Fast fashion to ogromne zagrożenie dla świata przyrody, a świąteczne swetry są wyjątkowo problematyczne, bo zawierają plastik" - dodała, prosząc wszystkich o rozwagę i odpowiedzialność.

Czytaj więcej:

Londyn: W Hyde Parku rozpoczęło się zimowe szaleństwo

W Londynie już działają "świąteczne automaty"

Jak zasiłki w UK będą wypłacane w święta?

  Komentarze
  • Agata
   6 grudnia 2019, 17:33

   Anglia na 16 miejscu pod względem życia i zarobków . Na pierwszym miejscu Szwajcaria 30 tys zł miesięcznie stawka minimalna.

  • Taa
   7 grudnia 2019, 08:16

   A Polska?

  • Celestyn76
   7 grudnia 2019, 09:56

   A ja kupic na zlosc ekoterrorystom mimo ze mam juz z zeszlego roku ekoterroryzm to nowoczesna forms komuny stare metody terroru nie przyniosly efektu to posliguja sie duraczeniem polecat ksiazke pt zimno slonce wydawnictwa aletheia zwalczana przez tzw obroncow klimatu

  • Jacek
   8 grudnia 2019, 11:41

   Co roku miałem zamiar kupić taki sweter ale flaszka zawsze wygrywala

  • Kika
   10 grudnia 2019, 11:52

   Ekolodzy to tamto sramto ale jak lataja na drugi koniec swiata na protes to niema problemu!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama